Muğla'da arama kurtarma eğitim ve tatbikatı düzenlendi

10 Mart 2015 Salı 10:19

Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri tarafından, Ortaca Belediyesi'nin arama kurtarma ekibine dört gün süreli eğitim verildi. İl AFAD Müdürü Temel Kışlal,. yaptığı açıklamada 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamındaki...

Muğla'da arama kurtarma eğitim ve tatbikatı düzenlendi

Muğla İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri tarafından, Ortaca Belediyesi'nin arama kurtarma ekibine dört gün süreli eğitim verildi.

İl AFAD Müdürü Temel Kışlal,. yaptığı açıklamada 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamındaki ilk iki günde nazari, diğer günlerde ise uygulamalı eğitimler verildiğini belirtti. Kışlal, "İlk iki gün deprem nedir ve etkileri nelerdir, depremde arama ve kurtarma teknikleri, arama ve kurtarma malzemelerinin tanıtımı ve çalıştırılması, arazide arama kurtarma teknikleri, ipler ve düğümler hakkında teorik bilgilendirme çalışması yapıldı. Üçüncü ve dördüncü günse arazide iple iniş ve çıkış uygulamaları, hat kurma ve sedyeyle yaralı indirme, enkaza giriş teknikleri ve uygulaması konuları işlendi. Yapılan eğitimlerin afet bilincinin gelişmesi, ilk müdahale organizasyonu, ekip personelinin birbirini tanıması, işbirliği, koordinasyon, çalışma uyumu ve gücünü geliştirmek, bilgi ve becerilerinin arttırılması ve eksikliklerin görülmesi açısından yararlı olduğunu düşünüyoruz." dedi. Afet ve diğer kriz türlerinde olaya süratle ve profesyonelce müdahalenin büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Kışlal, "Zira en büyük kayıplar, olayın vuku bulduğu ilk saatlerde meydana gelmektedir. Bu bakımdan Ortaca Belediyesi tarafından yerel bazda arama kurtarma ekibi oluşturulmasını memnuniyetle karşılıyoruz." şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x