Muş’ta 10 bin öğrenci diş taramasından geçirilecek

22 Nisan 2015 Çarşamba 12:41

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 10 bin öğrenciye diş macunu ve fırçası dağıtılacak ve aynı zamanda diş taraması yapılacak.Muş’ta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, il genelinde 10 bin öğrencinin...

Muş'ta 10 bin öğrenci diş taramasından geçirilecek

Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 10 bin öğrenciye diş macunu ve fırçası dağıtılacak ve aynı zamanda diş taraması yapılacak.
Muş’ta Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, il genelinde 10 bin öğrencinin ağız ve diş sağlığı taramasından geçirilmesi için çalışmalara başladı.
Muş Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından imzalanan protokol kapsamında merkez ve 5 ilçede 10 bin öğrenci ağız ve diş sağlığı taramasından geçirilecek.
Okullarda öğrencilere diş fırçası ve macunu da dağıtılacağı belirtilirken, tedaviye ihtiyacı olan öğrencilerin ise hastaneye yönlendirilerek tedavisinin yaptırılacağı açıklandı.
İlk olarak Merkez 100. Yıl Zafer İlkokulu’nda öğrenciler ağız ve diş taramasından geçirilirken, kampanyanın taşrada ki okullarda devam edeceği ifade edildi. Yaklaşık 4 aylık bir sürede ağız ve diş sağlığı taramasını tamamlayacaklarını belirten Muş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Fatih Atalan, “Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün imzaladığı protokol sonucunda Muş genelinde ve özellikle taşra okullarında 10 bin öğrenci diş taramasından geçirilecek. Diş taramasından geçirilen öğrencilere aynı zamanda hijyen eğitimi de verilerek diş fırçası ve macun da dağıtılacak. Diş taraması sırasında tedaviye ihtiyacı olan çocuklarımıza vereceğimiz not kartları ile hastanemize geri dönüşüm de sağlanacak” dedi.
“ÖZELLİKLE KÖY OKULLARINDAKİ ÖĞRENCİLERE ULAŞACAĞIZ”
Özellikle taramanın kırsalda ki köylerde yapılacağını kaydeden Atalan, şunları söyledi: “Bu çalışmayı Nisan Mayıs ile Ekim ve Kasım aylarına yayarak toplamda dört aylık bir süre içerisinde 10 bin öğrencimizi taramadan geçirmiş olacağız. Bu çalışma kapsamında özellikle merkeze bağlı köyler ve yatılı okullar olacaktır.”
Küçük yaştaki çocuklara hijyen eğitimini vermeyi hedeflediklerini vurgulayan Atalan, “Çünkü bütün alışkanlıklar küçük yaştan itibaren başlıyor. Küçük yaştaki çocuklarda süt dişi ve anne dişleri çıkması sebebiyle daha fazla diş sorunu olabiliyor. Hem bu sorunlara müdahale etmek hem de daha sağlıklı bir nesli yetiştirme hedefindeyiz” şeklinde konuştu. Daha sonra Muş Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Fatih Atalan, Dt. Mehmet Taymaz ve Dt. Sevinç Yelek, 100. Yıl Zafer İlkokulu’nda 720 öğrenciyi taramadan geçirdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x