Nevşehir’de kamuda kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başladı

19 Ocak 2013 Cumartesi 14:00

Memur-Sen Nevşehir İl Temsilciliği, ‘Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’ başlattı.Memur-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Mustafa Özdemir, hizmet binası önünde bağlı hizmet sektöründeki sendikaların temsilcileri...

Nevşehir'de kamuda kıyafet özgürlüğü için imza kampanyası başladı

Memur-Sen Nevşehir İl Temsilciliği, ‘Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza Kampanyası’ başlattı.
Memur-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Mustafa Özdemir, hizmet binası önünde bağlı hizmet sektöründeki sendikaların temsilcileri ile üyelerin katılımıyla başlatılan kampanya ile ilgili yaptığı açıklamada, kampanyanın bir ay içinde tamamlanacağını ve toplanan 10 milyon imzanın Başbakanlık'a verilmesini hedeflediklerini açıkladı.
Memur-Sen’in kurulduğu günden beri temel hak ve özgürlüklerden yana taraf olduğunu, bunun aksi uygulama ve dayatmaların karşısında olduğunu kaydeden Özdemir, “Savunduğumuz değer ve ilkelere yönelik dayatmaların da her zaman karşısında durduk. Bu anlamda, son olarak 30 Kasım 2012’de TBMM önünde bir eylem yaparak kamu görevlilerinin kılık ve kıyafet özgürlüğünü elde etmelerine yönelik başörtüsüne özgürlük eylemi gerçekleştirdik. Eğitim-Bir-Sen de, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde 81 ilde basın açıklamaları ve 2 Ocak 2013’te yeni yılın ilk mesai gününde işyerlerine serbest kıyafetle giderek ile devam ettirmiştir” dedi.
650 bin üyesiyle kamu çalışanlarının en büyük konfederasyonu olan Memur-Sen’in bu noktada kamuoyunu da eylemlilik sürecine dahil edecek şekilde, Başbakanlığa sunulmak üzere ‘Kamuda Kılık-Kıyafet Özgürlüğü İçin 10 Milyon İmza’ toplama kararı aldığını belirten Özdemir, saç, sakal, bıyık, favori ve tırnak uzunluğu ile ilgilenen, kadınlara başı açık olmayı dayatan, kazağın yakasıyla, pantolonun kumaşıyla, ayakkabının topuk boyuyla ilgilenen, Anayasa’da ve herhangi bir kanunda olmayan 1982 model darbe dönemi kalıntısı kılık-kıyafet yönetmeliğinin değişmesini istedi.
Referandumla kadınlara pozitif ayrımcılığın onaylandığına dikkat çeken Özdemir, kamuda kadınların kategorize edildiği ve başörtüsü sebebiyle ayrımcılık uygulandığı ifade etti. Başörtüsü yasağının, kadın-kadın eşitsizliğine de neden olduğunu belirten Özdemir, kamuda başörtüsüyle görev yapan kadın çalışanlara zorla başlarının açtırıldığı, bu uygulamayla bizzat devlet tarafından kadına psikolojik şiddet uygulandığı dile getirdi.
Mustafa Özdemir açıklamasında şunları söyledi: “Çalışma hayatında başörtüsü yasağının kalkması talebimizi de içeren ve 30 günde toplayacağımız, irade beyanı niteliğindeki imzaları hayata geçirilmek üzere Başbakanlığa sunulmak üzere bugünden itibaren kampanyamızı başlatıyoruz. İmzaların Başbakanlığa verilmesinden sonra başta, konuya ilgi ve destekleri için Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, TBMM ve siyasi partilere de bilgi verilecektir. Ülke genelinde tüm kamu çalışanlarını kapsayacak imza kampanyamız, konfederasyonumuza bağlı 11 sendika, şube başkanlıkları, il, ilçe ve işyeri temsilcilikleri tarafından stantlar açılacak yürütülecek. İmza kampanyamız, konuyla ilgili yapılacak sempozyum, panel, konferans, afiş ve benzeri çalışmalarla gündemde tutulacaktır. Şubelerimizde toplanacak imzalar daha sonra konfederasyonumuza aktarılacak ve tüm genel başkan ve genel merkez yöneticilerimizin katılımıyla Başbakanlığa teslim edilecektir.”
Kılık-kıyafet yasağı sebebiyle birçok bedelin ödendiğini, yeni bedellerin ödenmemesi için yasağın kalkması gerektiğini belirten Özdemir, toplumsal duyarlılığı olan sivil toplum örgütleriyle kurum ve kuruluşlara da imza kampanyasına destek olma çağrısı da yaptı.
Açıklamanın ardından kampanyaya destek için Memur-Sen Nevşehir İl Temsilcisi Mustafa Özdemir ve katılımcılar imza attı. Toplanacak imzalar Başbakanlığa gönderilecek.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x