Niğde'de 270 görme engelli, Gören Göz cihazı alacak

04 Ocak 2013 Cuma 13:25

Görme engelli vatandaşlara yer belirleme ve yönlendirme özelliğiyle büyük kolaylık sağlayacak Gören Göz cihazı, Niğde'de 270 vatandaşa dağıtılacak. Cihazı almak isteyenlerin yüzde 70 oranında görme engelli olması gerekiyor. Niğde Aile...

Niğde'de 270 görme engelli, Gören Göz cihazı alacak

Görme engelli vatandaşlara yer belirleme ve yönlendirme özelliğiyle büyük kolaylık sağlayacak Gören Göz cihazı, Niğde'de 270 vatandaşa dağıtılacak. Cihazı almak isteyenlerin yüzde 70 oranında görme engelli olması gerekiyor.

Niğde Aile Ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Şahin Mercan basın mensupları ile bir araya gelerek görme engelli vatandaşlar için gelen Gören Göz cihazını tanıttı. Mercan, cihazla ilgili şu bilgileri verdi: "Görme engelli vatandaşlar da bundan böyle dış dünyaya yabancı kalmayacaklar. Son teknoloji ile donatılmış gören göz cihazlarının dağıtımı yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın çalışmalarıyla hazırlanan cihaz, yer belirleme ve yönlendirme özelliğine sahip. Sesli komutlar yardımıyla toplu taşıma araçlarına binmek ya da bir yere gitmek isteyen vatandaşlar artık güçlük çekmeyecek. Gören göz cihazı , cep telefonu özelliklerinin yanısıra internet ve Bluetooth teknolojisini de barındırıyor. Böylece görme engelli vatandaşlar bulundukları yerleri istedikleri kişiye hem mesaj olarak atabilecek hem rahatlıkla iletişim kurabilecekler. Cihazların bastonla birlikte kullanılması şart. Proje kapsamında gören gözler yurt genelindeki yaklaşık 1.5 milyon görme engelli vatandaşa ulaştırılacak. Niğde’de 270 adet cihaz geldi. Görme engelli vatandaşların bu cihazı alması için yüzde 70 oranında görme engelli olması gerekiyor."

342 KİŞİYE 1 MİLYON 945 BİN 298 LİRASI YARDIM YAPILDI

Geçtiğimiz yıl verilen hizmetleri de değerlendiren Mercan, 2012 yılında Huzurevi’ne müracaat eden kişi sayısının 23, yerleşen kişi sayısının da ise 18 olduğunu söyledi. Evlat edinmek için 1 kişi müracaat ettiğini bir ailenin de rededildiğini anlatan Mercan, "Özürlü vatandaşlarımızın kimlik kartı müracaatları 367 kişi olmuş, 367 kişi bu karta sahip olmuştur. Müdürlüğümüz bünyesinden yapılan nakdi yardımlar ise müracaat eden kişi sayısı 201, uygun görülen 113, işlemine devam edilen 6, reddedilen 82, toplam yaralanan 342 ve toplam ödenen miktar 1 milyon 945 bin 298 lirası yardım yapılmıştır. Evde bakım hizmetleri müracaat 819 kişi, uygun görülen 113, reddedilen 111, işlemine devam edilen 99, özel bakım merkezlerine yerleştirilen kişi sayısı 3, kurum bünyesindeki bakım merkezlerine yerleştirilen 2 kişi olmuştur. Kadın konuk evlerine yapılan müracaatlar 33, kabul edilen 5, aileye döndürülen 28 kişi olmuştur." bilgilerini verdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x