Ödemiş'te sınav kaygısı ve motivasyon semineri verildi

17 Mart 2013 Pazar 10:32

İzmir’in Ödemiş ilçesinde üniversiteye hazırlanan öğrencilere ve velilerine sınav kaygısı ve motivasyonla ilgili seminer verildi.        Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi uzman psikolog...

Ödemiş'te sınav kaygısı ve motivasyon semineri verildi

İzmir’in Ödemiş ilçesinde üniversiteye hazırlanan öğrencilere ve velilerine sınav kaygısı ve motivasyonla ilgili seminer verildi.

        Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi uzman psikolog Dr. Fatih Kalkınç, Ödemiş Kardelen Eğitimciler Derneği tarafından düzenlenen seminere konuşmacı olarak katıldı. Özel Birgivi Koleji konferans salonundaki seminere, Ödemiş’in yanı sıra çevre ilçelerden de yoğun katılım oldı, bazı öğrenciler programı ayakta izledi.

        Puan barajını geçemeyen ve tam puan alan öğrenciler ile çalıştığını ifade eden uzman psikolog Kalkınç, her ikisine de zeka testleri uyguladığını ve her iki öğrencinin de üstün zekalı olduğunun anlaşıldığını, aralarındaki farkın ‘ders ve hocaya olan ilgi’ olduğunu belirtti. Bu ilgiyi dağıtan faktörlerin başında cep telefonlarının geldiğini aktaran Kalkınç, "Seminerin birinde bir kızımızın cep telefonu ile mesajlaştığını görünce telefonunu kendisinden program sonunda vermek üzere aldım. Bir buçuk saatlik programın ardından telefonu kızımıza verirken tam 65 mesaj geldiğini gördüm. Böyle bir ortamda öğrencinin başarılı olması beklenemez." dedi.

        Kalkınç, şöyle devam etti: "Soru ne kadar kolay olursa olsun sayısal soruları yazarak çalışın. Önce soruyu ardından paragrafı okuyup daha sonra sayfayı çevirmeden cevapları optik cevap kağıdına işaretleyin ki kaydırma ihtimaliniz ortadan kalksın. Sözsüz enstrümental müzik başarıyı yüzde 25, kahvaltı yapmak da yüzde 20 arttırır. Dört saat ders aralıksız ders çalışmak yerine 1 saat spor yaparak terleyip serotonin salgıladıktan sonra çalışılan 3 saat daha da verimli olacaktır. Sınavda bilginin yanında hız da ölçülür. Hızlı olmak için ise çok okumalı, hatta roman gibi kitapların yanında ekonomi, tarih, politika ve psikoloji gibi sizi sıkan kitaplar okuyun ki sınavdaki paragraf soruları bu kitapların yanında zevkli kalsın."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x