Öğretmen ve öğrencilere sehte rapor veren hekimler hakkında suç duruyusu

24 Şubat 2013 Pazar 12:20

Adana Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, öğrenci ve öğretmenlere raporların hakem hastanede asılsız çıkması halinde hekimler hakkında ‘evrakta sahtecilik’ yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Adana...

Öğretmen ve öğrencilere sehte rapor veren hekimler hakkında suç duruyusu

Adana Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, öğrenci ve öğretmenlere raporların hakem hastanede asılsız çıkması halinde hekimler hakkında ‘evrakta sahtecilik’ yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Adana Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet’i makamında ziyaret etti. Ziyarette; sürücü belgesi, sporcu sağlık raporlarının düzenlenmesi ve sınava girecek öğrencilerin rapor istemleri konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

Lise son sınıf öğrencilerinin rapor alımlarının hekimleri de sıkıntıya soktuğunu söyleyen Tabip Odası Başkanı Ökten, hasta olmadığı halde öğrenciye sahte rapor vermenin, kanunun 210. maddesi olan ‘gerçeğe aykırı belge düzenleme’ suçu ile eş değer olduğunu söyledi. Bu suçu işleyen hekimleri tespit edip, haklarında gerekli yasal işlem başlatacaklarını aktaran Ökten, bu durumun takipçisi olacaklarını vurguladı.

Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet ise öğrenciler için binlerce derslik yapıldığını, binlerce öğretmen istihdam ettiklerini belirterek, "Öğrenci yoksa bunların hepsi boş.” dedi. Dershanelerin öğrencilerin okul saatleri içerisinde ders koymalarını uygun bulmadıklarını vurgulayan Selamet, rapor alan bir öğrencinin dershanede olduğu ispatlanırsa yasal işlem uygulayacakları uyarısında bulundu.

Okul müdürlerinin öğrencisinin okula neden gelmediğini bilmesi gerektiğine dikkat çeken Selamet, "Geçen günlerde 20 tane bakanlık müfettişi geldi. 520 okulumuzda inceleme yaptı. Bir Anadolu lisemizde 180 öğrenci var 140’ı rapor almış. Bu rapor alan öğrencinin bir kısmı o gün okulda derste görülüyor. Bizim talimatımız şudur; bir öğrenci uzun süreli rapor almışsa arayın ‘geçmiş olsun’ deyin. Hasta olduğundan kuşku varsa hakem hastaneye bildirin. Hakem hastanede raporlar asılsız çıkarsa o hekimler hakkında cumhuriyet savcılığına ‘evrakta sahtecilik’ iddiasıyla suç duyurusunda bulunacağız. Müdürlerimiz, öğretmen ve öğrencilerin aldığı raporları takip edecek. Gerçekten dershaneye gitme ya da kötü amaçlı rapor alıyorsa o rapor sağlık iznine çevrilmeyecek. O konuda sorumlular varsa suç duyurusunda bulunulacak." diye konuştu.

Mehmet Ali Selamet, sürücü kurslarının sağlık kurulu raporunu sürücü belgesi alacak adaylardan istenmesi gerektiğini hatırlattı. Kanunlar ve yönetmeliklerin hayatı düzenlemek için var olduğunu söyleyen Selamet, bu konuda da sürücü kurslarının takip edileceğini, yönetmeliklere uyulmadığının tespiti durumunda ise yasal işlem yapılacağını belirtti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x