'Okul çağındaki çocukların en önemli besin kaynağı süt'

24 Ocak 2013 Perşembe 11:16

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin, sütün okul çağındaki çocukların dengeli beslenmesini sağladığını söyledi. Özşahin, “Çocukların kalsiyum ve protein olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından...

'Okul çağındaki çocukların en önemli besin kaynağı süt'

Rize Halk Sağlığı Müdürü Dr. Faik Özşahin, sütün okul çağındaki çocukların dengeli beslenmesini sağladığını söyledi. Özşahin, “Çocukların kalsiyum ve protein olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından biri süttür.” dedi.

Özşahin, yaptığı açıklamada, “Beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi ,sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan enerji ve besin ögelerinin yeterli miktarda düzenli olarak alınmasıdır. Çocukların kalsiyum ve protein olmak üzere ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından biri süttür. Sütün yeterli miktarlarda tüketimi özellikle büyüme gelişmesinin hızlı olduğu okul çağı çocuklarının dengeli beslenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda güçlü dişlerinin oluşmasına, kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olarak, gelişme oranlarını arttırarak büyümeyi desteklenmektedir. Bu dönemde çocukların sağlıklı gıdaya ulaşmasını, yeterli ve dengeli beslenmesini, sağlıklı olmasını ve eğitimini bir bütün olarak ele alarak, sağlıklı ve üretken bireylerden oluşan bir topluma sahip olmak istiyoruz.” dedi.

Özşahin, şöyle devam etti: "Bu öğrenilen bilgilerin davranışa dönüştürülmesi, kaliteli besin tüketimi, yanlış beslenme alışkanlıklarına zamanına müdahale edilebilmesi ve beslenme davranışları ile örnek olma konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılarak, sütün içilmesi için farkındalık eğitim çalışmaları yapmaktayız. Çocukların beslenmesi, sağlıklı olması, eğitilmesi birbirini tamamlar şekilde sağlanabilirse çocuklar, ülkelerin güvenilir, güçlü ve mutlu yarınları olacaktır."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x