Pakistanlı öğrenciler, İslam medeniyeti eserlerini Türkiye'de tanıyor

12 Şubat 2013 Salı 11:42

Pakistan Bahria ve Uluslararası İslam Üniversitesi mimarlık ve güzel sanatlar fakültelerinde okuyan öğrenciler Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerini tanıma çalışması için İstanbul, Bursa, Konya ve Antalya'da incelemelerde...

Pakistanlı öğrenciler, İslam medeniyeti eserlerini Türkiye'de tanıyor

Pakistan Bahria ve Uluslararası İslam Üniversitesi mimarlık ve güzel sanatlar fakültelerinde okuyan öğrenciler Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerini tanıma çalışması için İstanbul, Bursa, Konya ve Antalya'da incelemelerde bulunuyor.

Geçen yıl Pakistan'dan 2 bin 220 öğrencinin Anadaolu'da 4 ilde kültür, tarih ve arkeolojik varlıkları çıktığı belirtildi. Bahria Üniversitesi gezi sorumlusu mimar Haydar Ahmet, yaptığı açıklamada, İslam medeniyetine ait eserleri görmeye Kurtuba ve Gırnata'ya Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osman dönemi eserlerini görmeye Bosna-Hersek ve Türkiye'de İstanbul, Bursa, Konya ve Antalya'ya geldiklerini söyledi. Ahmet, Türkiye'de İstanbul, Bursa, Konya ve Antalya bölgesinde İslam medeniyetlerine ait çok zengin tarihi eser bulunduğunu ve Anadolu Selçuklu dönemine ait Antalya Yivli minarenin örnek olduğunu kaydetti. Ahmet, "Bu yıl 2 bin 500 Pakistanlı öğrenciye Bosna-Hersek, Endülüs, Kurtuba, Gırnata, Bursa, İstanbul, Konya ve Antalya'ya yapacağımız ziyaretlerle Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserleriyle buluşturacağız." dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x