Prof. Turhan: NSU davasını takip eden avukatlara sahip çıkın

10 Nisan 2015 Cuma 19:22

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürdüğü ileri sürülen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasını Türkiye adına izleyen Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Ceza ve Ceza Usul Hukuku Öğretim Üyesi Prof....

Prof. Turhan: NSU davasını takip eden avukatlara sahip çıkın

Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldürdüğü ileri sürülen Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasını Türkiye adına izleyen Süleyman Demirel Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı ve Ceza ve Ceza Usul Hukuku Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Turhan, düzenlenen bir programda izlenimlerini paylaştı.

DİTİB Münih Pasing Camii salonunda düzenlenen programda Prof. Dr. Turhan, Almanya'daki STK temsilcilerine tavsiyelerde bulundu: "Davayı takip eden 40’ın üzerinde Türk avukata sahip çıkın. Onlara destek verin. Mesela Frankfurt'tan Seda Başay Yıldız ve Münih'ten Yavuz Selim Narin gibi avukatları bilgilerini paylaşmaları için davet edin.” şeklinde konuştu.

DİTİB tarafından yapılan basın açıklamasına göre, Prof. Dr. Turhan, davaya ilginin yeniden artacağı tahmininde bulundu. Prof. Dr. Turhan ayrıca, cinayet serisinin daha net ortaya çıkarılması için savcılığa önemli görev düştüğünü, fakat savcılığın şüpheli muhbir ve şahitlerin üzerine yeterince gitmediğini iddia etti. Prof. Turhan, "Bizim görevimiz burada davanın gidişatını ve davanın hukuka uygun bir şekilde yürüyüp yürümediğini gözlemlemek. Uluslararası hukuka göre bir devlet yurt dışında vatandaşları herhangi bir mağduriyete uğradığında onların haklarını korumak için elbette tedbir alabilir, gözlemci gönderebilir.” dedi.

Programda ayrıca NSU davasının hemen her duruşmasına katılan konsolosluk memuru Ercan Ayyıldız da yerini aldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x