Ressam Hikmet Çetinkaya, Yenimahalle için boyadı

21 Nisan 2015 Salı 09:51

Yenimahalle Belediyesi, Ressam Hikmet Çetinkaya’yı sanatseverlerle buluşturdu. Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde kendi ismini taşıyan Hikmet Çetinkaya Sergi Salonu’nda “Gelincik Çiçeği” adlı yağlı boya çalışmasıyla canlı...

Ressam Hikmet Çetinkaya, Yenimahalle için boyadı

Yenimahalle Belediyesi, Ressam Hikmet Çetinkaya’yı sanatseverlerle buluşturdu. Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde kendi ismini taşıyan Hikmet Çetinkaya Sergi Salonu’nda “Gelincik Çiçeği” adlı yağlı boya çalışmasıyla canlı performans sergileyen Çetinkaya, müzik ile resmi birleştirdi ve dünyanın en iyi keman virtüözlerinden Farid Farjad’ın “Gelinciğin Hüznü” eşliğinde tablosunu yaptı.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın da katıldığı resim şöleni izleyenlerden tam puan aldı.

“GELİNCİK İNSAN ÖMRÜ GİBİDİR”

Resme başlamadan önce, Yaşar’ı tuval başına davet eden Çetinkaya, ilk fırça darbesini Başkan Yaşar’dan rica etti. Palette bulunan 15 renk yağlı boyayı göstererek, her rengin bir anlamı vardır. Hangisini seçmek istersiniz başkanım diyen Ressam Çetinkaya, mavi rengi seçerek tuvale ilk fırça darbesini atan Başkan Yaşar’a, “Mavi derinliğin, yüceliğin ve büyüklüğün sembolüdür” dedi.
Zaman zaman seyircileri de resme ortak ederek, gelincik çiçeği resmi yaptıran Çetinkaya, Başkan Yaşar’a da gelincik yaptırdı. Yaşar’a teşekkürlerini sunan Çetinkaya, gelinciğin insan ömrü gibi olduğunu belirterek, “Gelinciğin de dünü vardır. Yaşamıştır, yaşıyordur. Ama yarını belli değildir, yarını yoktur. Gelincik yaşadığımız anın kıymetini bilmektir. Resim bizlerin besin kaynağıdır. Resim renk ve kompozisyondur” diye konuştu.

“SANATIN HER DALINI VATANDAŞLA BULUŞTURUYORUZ”

Gösteride konuşma yapan Başkan Yaşar ise, “Yenimahalle her geçen gün ses getiren bir ilçe oluyor. Cumhuriyetin ilçesi Yenimahalle’yi cumhuriyete yakışır bir şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Sanatın her dalını vatandaşla buluşturuyoruz. Bundan da mutluluk duyuyorum. Sanata ve sanatçıya değer veren toplumlar gelişmiş toplumlardır. Ülkelerin gelişmişlikleri sadece ekonomik değerlerle değil, sanata ve sanatçıya verdikleri değerlerle de ölçülüyor” diye ifade etti.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x