Restorasyonu tamamlanan İmam Abdullah Türbesi ziyarete açıldı

12 Şubat 2013 Salı 17:49

Türbenin açılışına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İmam Abdullah Türbesi'ni ziyaret edip dua etti.Batman'ın Hasankeyf ilçesinin eski kent merkezinde yer alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilen İmam Abdullah Türbe...

Restorasyonu tamamlanan İmam Abdullah Türbesi ziyarete açıldı

Türbenin açılışına katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İmam Abdullah Türbesi'ni ziyaret edip dua etti.

Batman'ın Hasankeyf ilçesinin eski kent merkezinde yer alan, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescil edilen İmam Abdullah Türbe ve Zaviyesi restore çalışması tamamlanarak ziyarete açıldı. Batman Üniversitesi Kültür Varlıkları Koruma ve Onarım Bölümü öğrenim elemanları ve öğrencileri tarafından onarılan türbe 273 bin TL’ye restore edildi. 25 kişilik bir ekiple 5 ayda güçlendirme ve restorasyon çalışmalarının tamamlandığını söyleyen Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf arkeolog kazı başkanı Prof. Dr. A.Selam Ulaçam, zaviyenin sanat değeri yüksek olan kapısının Diyarbakır Müzesi'nde sergilendiğini ve Hasankeyflilerin her yıl haziran ayında İmam Abdullah'ı değişik etkinliklerle andığını söyledi.

Türbenin ziyaretçilere tekrar açılmasıyla türbeye gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman Üniversitesi Rektörü ve Hasankeyf arkeolog kazı başkanı Prof. Dr. A.Selam Ulaçam’dan yapılan çalışmayla ilgili bilgi aldıktan sonra türbeye girerek dua etti.

İmam Abdullah, Hz. Muhammed'in (sav) amca oğlu Caferi Tayyar'ın oğlu olarak biliniyor. Hasankeyf'i fetheden İslam Orduları Komutanı Halid Bin Velid'in komutanlarından İyaz bin Ganem'in sağ kolu olarak da tanınıyor. Kuşatma sırasında şehit olan İmam Abdullah, Hz. Peygamber'in soyundan gelen müstesna isimlerden biri olarak tarihte yer alıyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x