Sadece 'ders çalış' demek sorunları çözmez

20 Şubat 2013 Çarşamba 11:20

Pedagog Ali Çankırılı, çocuklara ‘ders çalış’ çalış demenin hiçbir sorunu çözmediğini söyledi. Tarsus Özel Bahar Koleji tarafından öğrenci ve velilere yönelik aile içi iletişim konulu konferans verildi. NT Mağazaları’nın katkılarıyla...

Sadece 'ders çalış' demek sorunları çözmez

Pedagog Ali Çankırılı, çocuklara ‘ders çalış’ çalış demenin hiçbir sorunu çözmediğini söyledi.

Tarsus Özel Bahar Koleji tarafından öğrenci ve velilere yönelik aile içi iletişim konulu konferans verildi.

NT Mağazaları’nın katkılarıyla gerçekleştirilen konferansta Pedagog Ali Çankırılı, öğrenci ve veli ilişkisinin nasıl olması gerektiğini örneklerle anlattı. Çocuklara ‘ders çalış’ demenin hiçbir sorunu çözmediğini aktaran Çankırılı, “Önemli noktalardan biri, öğrencilerin sosyal faaliyetlerin içinde yer alması. Çünkü buradan alacağı zevk çocuğa ders çalışmak için enerji verecektir. Bunun yanında mutlaka bir plan ve program dahilinde ders çalışılması lazım. Unutmayın hedefiniz belli olursa varacağınız yerde başarıyı göreceksiniz, başarı ise yeni başarıları kamçılar.” dedi.

İletişimde önemli olanın ‘ne anlattığınız değil, karşınızdakinin ne anladığı’dır diyen Çankırılı, şunları söyledi: “İletişim açısından kişileri, görseller, işitseller ve dokunsallar olarak ayırıyoruz. Bu üç grubun da iletişim biçimleri farklı. Görsel gruba giren bir eş, işitsel gruptaki eşinin sevgisini ifade eden davranışlarını aynı şekilde anlamıyor. Bir süre sonra 'Sen beni sevmiyorsun' demeye başlıyor. Eşlerimizin hangi grupta yer aldığını bilmemiz, iletişim sorunlarını büyük ölçüde ortadan kaldırır." diye konuştu.

Aile içi anlayış ve davranış bütünlüğünün çocukların sosyal gelişimleri üzerinde büyüt etkisi olduğunu belirten Pedagog Ali Çankırılı şunları söyledi, "Çocuklarımız davranış ve düşünce olarak aile bireylerinden rol kapar. Aile içinde yaşadığımız sıkıntılar, sorunlar ve sevinçler, çocuklarımız üzerinde de etkisini gösterir. Biz kendimizi eşimize ifade etme noktasında sorun yaşıyorsak, çocukta kendi dünyasında sorun yaşamaya başlar. Unutmamamız gereken önemli bir konu mutluluk ailede başlar. Mutlu aile, mutlu çocuk demektir. Seminerdeki amacımız, evde yaşanan sorunların kaynağını bulmak ve en aza indirmek için etkili ve kalıcı çözümler bulmak." ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x