Sasonlu öğrenciler başarı kazanmanın püf noktalarını öğrendi

26 Şubat 2013 Salı 16:57

Batman'ın Sason ilçesinde öğrenciler, idareciler ve velilere konferans veren Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Recep Sezer başarıya giden yolları anlattı.Sason Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin (Sason-Der) İçişleri Bakanlığına...

Sasonlu öğrenciler başarı kazanmanın püf noktalarını öğrendi

Batman'ın Sason ilçesinde öğrenciler, idareciler ve velilere konferans veren Milli Eğitim Bakanlığı Müşaviri Recep Sezer başarıya giden yolları anlattı.

Sason Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin (Sason-Der) İçişleri Bakanlığına bağlı Dernekler Dairesi Başkanlığı projeleri kapsamında yürüttüğü 'Sason Bilinçleniyor Projesi' kapsamında Sason Lisesi Erkek Öğrenci Yurdu ve Yunus Emre İlköğretim Okulu'nda konferans veren Sezer, başarıda öğrencilerin, idarecilerin ve ailelerin rolünü anlattı.

Konferanslardan önce konuşma yapan Sason-Der Yönetim Kurulu Başkanı Metin Özmen, proje hakkında bilgi vererek, proje kapsamında ilçede ücretsiz internet evi, okuma salonu, 3 kahveye kitaplık ve çeşitli konferanslar gerçekleştireceklerini belirtti.

Sason Lisesi Erkek Öğrenci Yurdunda verdiği konferansta gençliğin sorunlarına değinen Eğitimci Recep Sezer “Topyekün 76 milyon ülkeyiz biz… Eğer gençlerimizi donanımlı bir şekilde yetiştirirsek onlar doğru düzgün, ahlaklı, terbiyeli, ülkesini seven, insanları seven, anne babasına, çevresine, doğaya saygılı, kediyi, hayvanları bile koruyan gençlik ortaya çıkar.” dedi.

Başaramayan insanların hep mazeret ürettiklerini belirten Sezer, “Arkadaşlar başarılı olmak zorundayız. Bakınız başaramayan insanlar hep mazeret söylerler. Mazeret üretmenin hiçbir anlamı yok. Benim şu mazeretim vardı da ondan dolayı yapamadım falan… Bu mazeret sizi kurtarmaz." ifadelerini kullandı.

“Büyük insan olmayı iste ve büyük hedefler seç” diyen Sezer, sözlerine şöyle devam etti: "Her insan 'ben okuyacağım, ben elektrik mühendisi olacağım, ben bilgisayar mühendisi olacağım, ben doktor olacağım, öğretmen, hukukçu olacağım ben şu, ben bu, olacağım' diye hedef seçmelidir."

Kendisinin 10 yıllık öğretmenlik hayatında hiçbir öğrenciyi disipline vermediğini belirten Sezer, “Öğretmen arkadaşlar çocuklara mutlaka iyi yaklaşılmalı, bir peygamber titizliğiyle, nezaketiyle yaklaşılmalı. Çocukları ürkütmeden, korkutmadan sevdirerek ve çocuğun mutlaka kalbine gönlüne girmek lazım. Öğretmenlik çok titiz bir meslektir. Çok dikkat etmek lazım, çok ince davranmak gerek.” uyaralırında bulundu.

“ÇOCUK YETİŞTİRMEK PEYGAMBER MESLEĞİDİR”

İnsan yetiştirmenin çok önenli olduğunu anlatan Sezer, “İnsan yetiştirmek bağda bahçede meyve yetiştirmeye benzemez. Öğretmenlik peygamber mesleğidir. Peygamberimiz hep insan yetiştirmiştir. Çocuklara bir Peygamber titizliğiyle yaklaşılmalıdır. Başarıda acele edilmemeli, tembellikten kurtulmalı, selim bir akılla bütün kararlar verilmeli, çocukların iyi arkadaş edinmesi sağlanmalı… Bizim en büyük zenginliğimiz çocuklarımızdır. Çocuklarınızla ilgili arılar gibi çalışın… Öğrencilerinizin meziyetlerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olun.”

Konferansı Malmüdürü Murat Kaptanoğlu, İlçe Müftüsü İlhan Güngördü, Milli Eğitim Şube Müdürü İsmet Öter, okul müdürleri ve esnaflar dinledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x