Side esnafı yeni sezonda turistlere Singapur modeliyle hizmet verecek

03 Şubat 2013 Pazar 13:14

Yeni turizm sezonunda Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm beldesinde esnafın, turistlere 'Side'de Güvenli Hizmet Belgesi' ile hizmet vereceği bildirildi. Uygulamanın Londra ve Paris'ten sonra dünya da yıllık 13 milyon...

Side esnafı yeni sezonda turistlere Singapur modeliyle hizmet verecek

Yeni turizm sezonunda Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı dünyaca ünlü turizm beldesinde esnafın, turistlere 'Side'de Güvenli Hizmet Belgesi' ile hizmet vereceği bildirildi. Uygulamanın Londra ve Paris'ten sonra dünya da yıllık 13 milyon 500 bin turistin geldiği Singapur'da yapıldığı belirtildi. Singapur Tüketici Birliği(CASE), şehir içinde alışveriş yapan her turiste güvenilir kart veriyor. Turistin alışveriş yaptığı mağazada sorun çıkması halinde CASE kart üzerinde sorunu kısa sürede çözüme kavuşturuluyor.

Side Esnaf Birliği Derneği(SEBD) Başkanı Mehmet Ergen, Müşteri Memnuniyeti Toplam Kalite Yönetim Kursu ile geçen yıl 137 esnafa 'Side'de Güvenli Alışveriş Yapma Hizmet Belgesi' verdiklerini söyledi. Side'nin antik dönemde de Antalya bölgesinin önemli ticaret merkezi olduğunu belirten Ergen, 2 bin yıl önce Side Limanı'na gemi ile gelen malların Pamfilya bölgesine Side'den dağıtıldığını ifade etti.

Avrupa pazarında bölgenin Side markasıyla satışa sunulduğunun altını çizen Ergen, antik dönemde deniz ticaretinin merkezi olan turizm beldesinde alışverişte güven esasına dayalı bir belgelendirmenin 20 yıl önce yapılması gerektiğini kaydetti. Ergen, "Yeni turizm sezonunda Side'de esnaf alışverişte turiste güvenli hizmet belgesiyle hizmet verecek. Turist aldığı üründe bir hata olması halinde alışveriş yaptığı dükkandan ürünü değiştirebilecek. Bu 2 bin yıl önce Side Limanı'nda yapılmış. Dünyada buna en güzel örnek Singapur. Yıllık 13 milyon 500 bin turist Singapur'u ziyaret ediyor ve alışveriş yapıyor. Bir sorun çıkmıyor. Bu sene turistin rızası dışında dükkan içine hiç bir turist çekilmeyecek. Turiste fahiş fiyattan mal satılmayacak. Belge verdiğimiz dükkanlarda alışverişte sorun yaşanmayacağına garanti veriyoruz." diye konuştu.

Ergen, 2013 yılında Side, Çolaklı, Ilıca, Evrenseki, Gündoğdu ve Manavgat'ta esnafın mağdur olmaması için havalimanı ve otellerden alınan turistlerin şehiriçine çıkartılmadan alışveriş merkezlerine götürülmesine karşı mücadele edeceklerini söyledi. Bazı seyahat acentelerinin bilinçli bir şekilde turistleri şehir merkezlerine götürmediklerini belirten Ergen, deri, gümüş, halı, takı ve altın üzerine satış yapan alışveriş yapan zincir mağazaların küçük ölçekli işletmeleri bitirme noktasına getirdiğini kaydetti.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x