Suriye’den getirdikleri tarihi eserleri satamadan yakalandılar

22 Mart 2013 Cuma 14:00

Kilis’te jandarma ve gümrük ekiplerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda Suriye’den Türkiye’ye sokulan çok sayıda tarihi antika eser ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı. Öncüpınar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık...

Suriye'den getirdikleri tarihi eserleri satamadan yakalandılar

Kilis’te jandarma ve gümrük ekiplerinin ortaklaşa gerçekleştirdiği operasyonda Suriye’den Türkiye’ye sokulan çok sayıda tarihi antika eser ele geçirildi. Olayla ilgili 3 kişi gözaltına alındı.

Öncüpınar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü'nce yapılan bir istihbari çalışma sonucunda Suriye sınırından Türkiye’ye kaçak olarak sokulan tarihi antika eserlerin Gaziantep’e doğru kaçırılacağı tespit edildi. Bunun üzerine Kilis İl Jandarma Komutanlığı ile temasa geçildi ve Gaziantep yolu üzerinde gerekli önlemler alındı. Suriye uyruklu M.A idaresindeki araç durdurularak arama yapıldı. Arama sonucunda araca gizlenmiş vaziyette 1 adet bronz hayvan figürü heykeli, 1 adet mermerden insan figürü heykeli, 1 adet mermer üzerine işlenmiş insan figürü, 1 adet mermer üstü yazılı taş, 1 adet üstü yazılı çanak şeklinde tablo, 1 adet taş üzerinde lahit figürü, 7 adet değişik ebatlarda sikke olmak üzere 13 parça eser ele geçirildi. Ele geçirilen eserlere ve araca el konuldu. Araç şoförü M.A ile birlikte bulunan Suriye uyruklu A.K ve Y.A da gözaltına alındı. Kilis Öncüpınar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü olayla ilgili çok yönlü tahikatı sürdürüyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x