Tarihi Side Büyükhamam'ı kültür turizmine kazandırılacak

03 Mart 2013 Pazar 16:21

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Antalya aSide Belediyesi'ne tahsis ettiği M.S. 2. yüzyılda yapılan Side Büyükhamam'ı restore edilerek kültür turizmine kazndırılacağı belirtildi. Side Belediyesi, turizm beldesinde 5 kent müzesi açarak...

Tarihi Side Büyükhamam'ı kültür turizmine kazandırılacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın Antalya aSide Belediyesi'ne tahsis ettiği M.S. 2. yüzyılda yapılan Side Büyükhamam'ı restore edilerek kültür turizmine kazndırılacağı belirtildi.

Side Belediyesi, turizm beldesinde 5 kent müzesi açarak tarihi kentte kültür, tarih, sanat ve arkeoloji turizmini yaygınlaştırmayı hedefliyor. Belediye, Tüke, Athena ve Apollon Tapınağı'da yenileme, güçlendirme, restorasyon ve ayağa kaldırma çalışmalarına 2 bin yıllık Büyükhamam'ı da ekledi. Belediyenin tarihi Büyükhamam'ı restore ettirerek müze haline getireceği belirtildi. Bugüne kadar büyük kısmı ayakta kalan hamamda Apodyterium(soyunma odası), Caldarium(sıcaklık),Tepedarium(ılıklık) ve Frigidarium(soğukluk) odaları bulunmakta. Pamfilya bölgenin en büyük hamamı olan Büyükhamam'ın M.S. 5. yüzyılda büyütülerek daha güçlü hale getirildiği ifade etti.

Side Belediye Başkanı Abdulkadir Uçar, bakanlığın belediyelerine tahsis ettiği tarihi hamamı restore ettirerek en kısa zamanda kültür turizmine kazandıracaklarını söyledi. Tarihi hamamı kent müzesi haline getireceklerini belirten Uçar, Side'yi deniz,kum ve güneş turizmi yanı sıra tarihi kimliğini de ön plana çıkartarak kültür, sanat, tarih ve arkeoloji turizminde dünyada marka haline getirmek olduğunu kaydetti. Uçar, "Side'yi dünya turizmde marka yapan en önemli değer tarih ve kültür mirası zengini olması. Bu zenginliklerden biri de tarihi Büyükhamam. Bakanlık hamamın tahsisini belediyemize yaptı. Biz de restore ettirerek kültür turizmine yönelik hizmet vermesine öncülük edeceğiz." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x