Tarımsal hastalıklarla mücadele başladı

07 Mayıs 2015 Perşembe 17:41

Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, buğday ve bağlarda görülen hastalıklarla mücadeleye yönelik üreticilere çeşitli uyarılarda bulundu.Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube...

Tarımsal hastalıklarla mücadele başladı

Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, buğday ve bağlarda görülen hastalıklarla mücadeleye yönelik üreticilere çeşitli uyarılarda bulundu.

Bursa Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünden üreticilere yönelik açıklamada, "Hububatta (buğday) sarı pas mücadelesi başladı. Hastalıkla ilgili hububatta sarı pasa ruhsatlı ilaçlar kullanılmalıdır." denildi.

Yine bağ mildiyösü hastalığı ile mücadelenin de başladığına dikkat çekilen açıklamada, "Bağ mildiyösü hastalığı mücadelesi için 2. ilaçlama başladı. Reçetesiz bitki koruma ürünü kullanmayınız. Çeşitlerin fenolojik gelişimleri ile meteorolojik şartlar dikkate alınmalıdır." şeklinde uyarıda bulunuldu.

Ayrıca bağlarda külleme mücadelesinin de başladığı belirtilerek, "Reçetesiz bitki koruma ürünü kullanmayın. Çeşitlerin fenolojik gelişimleri ile meteorolojik şartlar dikkate alınmalıdır." uyarısı yapıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x