Tarsus'ta keklik avı yasaklandı

31 Ocak 2013 Perşembe 13:28

Mersin'in Tarsus ilçesinde 2013-2014 yıllarında 2 yıl süreyle keklik avlanması yasaklandı. Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi'nin başkanlığında toplanan Av Komisyonu bazı kararlar aldı. Toplantıda konuşan Güldibi, doğanın korunması...

Tarsus'ta keklik avı yasaklandı

Mersin'in Tarsus ilçesinde 2013-2014 yıllarında 2 yıl süreyle keklik avlanması yasaklandı.

Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi'nin başkanlığında toplanan Av Komisyonu bazı kararlar aldı. Toplantıda konuşan Güldibi, doğanın korunması ve nesli tükenmekte olan hayvanların korunmasına ilişkin çok ciddi bir şekilde çalışmaların sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Türkiye'de çok sayıda hayvan neslinin yanlış avlanma nedeniyle yok olmakta olduğunu, bunun için başta kamu görevlileri, muhtarlar ve diğer yetkili ve görevliler ile vatandaşların doğanın korunması noktasında son derece duyarlı olmaları gerektiğini belirten Güldibi, alınan kararlara herkesin riayet etmesini istedi.
Her avcının bir çevreci ve doğa dostu olduğunu belirten Güldibi, gelecek kuşaklara güzel bir çevre doğa bırakmak için son derece dikkatli ve duyarlı olunmasını isteyerek, ''Avcılığın sosyal ve ekonomik boyutları bulunuyor. Doğayı üreterek korumamız gerekir. Doğanın ne kadar önemli olduğunu en iyi şekilde anlatmalıyız.'' dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tarsus Mühendisi Özlem Kökçü'nün yaptığı sunumda, 2012 yılı çalışmaları hakkında bilgi verilirken, Tarsus'ta kayıtlı bin avcı bulunduğu, kaçak av yapanlara karşı muhtarlar ile vatandaşların da duyarlı olmaları istendi. 2 yıl süreyle keklik avlanmasının yasaklandığı toplantı sonrasında, Kaymakam Güldibi, üstün performans ve başarısından dolayı, Orman ve Su Ürünleri Bakanlığı Tarsus Mühendisi Özlem Kökçü'ye teşekkür belgesi verdi.

Toplantıya Jandarma Komutanı binbaşı Bahadır Ersoy, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Sefa Demir, Orman İşletmesi Müdürü Mehmet Fulin, Avcılar Kulübü Derneği Başkanları ve diğer komisyon üyeleri katıldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x