Turizm ve otelcilik öğrencileri yemek yapmadaki becerilerini sergiledi

28 Aralık 2012 Cuma 14:13

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mudurnu Süreyya Astarcı MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri, “Yöresel Mutfaklar” dersi kapsamında, Karadeniz Bölgesi’ne has meşhur yemekleri ustalıkla yaptı.Mudurnu Hacı Şakirler...

Turizm ve otelcilik öğrencileri yemek yapmadaki becerilerini sergiledi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Mudurnu Süreyya Astarcı MYO Turizm ve Otel İşletmeciliği Programı öğrencileri, “Yöresel Mutfaklar” dersi kapsamında, Karadeniz Bölgesi’ne has meşhur yemekleri ustalıkla yaptı.
Mudurnu Hacı Şakirler Konağı’nda, Kaymakam Nurullah Ertaş’ın ev sahipliğinde, ilçenin turizmine katkı sağlamak ve öğrencilerin uygulamalı derslerle eğitimlerini pekiştirmelerini sağlamak amacıyla düzenlenen “Yemek Kültürü” etkinliğine, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen ve Prof. Dr. Resul Eryiğit katıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Mudurnu Süreyya Astarcı MYO Müdürü Doç. Dr. Mustafa Midilli, bu tür uygulamaların üniversite ile sektör işbirliğini güçlendirdiğini ve öğrencilerin donanımlı şekilde sektöre geçmelerini sağladığını ifade ederek, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Akçahan Gepdiremen ve Prof. Dr. Resul Eryiğit, Mudurnu Kaymakamı Nurullah Ertaş ile konak sahibi Mehmet Cantürk’e teşekkür etti.
Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun ise, Mudurnu Süreyya Astarcı MYO’nun ilçenin turizminin geliştirilmesi için çok güzel işlere imza attığını ve bu çalışmaların hız kesmeden devam edeceğine inandığını kaydederek, bu güzel lezzetleri tattıran MYO öğretim üyeleri ve öğrencilerine teşekkür etti.
Etkinliğin sonunda, Rektör Coşkun, Mudurnu Hacı Şakirler Konağı’nı gezerek konak sahibi Mehmet Cantürk’ten konakla ilgili bilgi aldı.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x