Tuz mağarası, sağlık turizmine açılıyor

14 Temmuz 2015 Salı 10:42

Çankırı'da 5 bin yıllık tuz mağarası, tuz üretiminin yanı sıra astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla doktor kontrolünde tuz terapi merkezi olarak hizmet verecek.'Turistik yol' statüsü kapsamına alınan tuz...

Tuz mağarası, sağlık turizmine açılıyor

Çankırı'da 5 bin yıllık tuz mağarası, tuz üretiminin yanı sıra astım, bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarının tedavisi amacıyla doktor kontrolünde tuz terapi merkezi olarak hizmet verecek.

'Turistik yol' statüsü kapsamına alınan tuz mağarası yolunun 5 km'lik kısmı sıcak asfalttan oluşacak. Tuz mağarasını ziyaret etmek isteyen vatandaşlar bu sayede daha rahat bir şekilde seyahat etme imkanı bulacak. Çankırı Valiliği'nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na 2012 yılında yapmış olduğu başvuru üzerine, 2013 Yılı Turistik Yollar Yatırım Programı'na alınması uygun görülen tuz mağarasına ulaşımı sağlayan yolun ihalesi 4 Ağustos 2015 Salı günü gerçekleştirilecek.

5 km'lik sıcak asfalt yol çalışmasının yanı sıra, ayrıca tuz mağarasının turizme kazandırılması projesi kapsamında, mağara içi kavlak temizleme çalışması, mağara içinde tuz terapi merkezi, çok amaçlı toplantı salonu, yaran kültürü tanıtım galerisi, dinlenme galerileri ve kafeteryalar, restoran, çocuk oyun alanı, ibadet alanı, spor aktivite alanı, dekoratif tuz havuzu, mağara içi ahşap yürüyüş yolları ve ahşap tahkimatlar, mağara içi seslendirme, yangın uyarı ve görüntüleme sistemleri, mağara içi ışık efekt sistemleri, mağara içi ve dışı içme suyu ve atık su sistemleri, mağara dışı otopark alanı, mağara dışı ziyaretçi dinlenme alanı, mağara dışı yönetim merkezi ofisi, mağara içi ve dışı WC ve lavabolar yapılacak.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x