Ulucami Caddesi'nde cephe ve zemin yenileniyor

22 Şubat 2013 Cuma 11:57

Bursa’nın tarihi çarşıları Ulucami Cadde, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde cephe ve zemin yenileme çalışmaları başlıyor. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, çarşı esnafını ziyaret etti. Dündar, Ulucami Cadde, Tarihi Çarşı...

Ulucami Caddesi'nde cephe ve zemin yenileniyor

Bursa’nın tarihi çarşıları Ulucami Cadde, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’nde cephe ve zemin yenileme çalışmaları başlıyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, çarşı esnafını ziyaret etti. Dündar, Ulucami Cadde, Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi’ni kapsayan ‘Cephe Sağlıklaştırma ve Zemin Kaplama’ projesinin tamamlandığını, çarşıya yeni bir kimlik katacak çalışmaların en geç 3 ay içerisinde başlayacağını müjdeledi.

Ulucami Caddesi’ndeki esnaf ile tek tek ilgilenen, isteklerini dinleyen Dündar, daha sonra İpek Han esnafı ile de han içerisinde çay içip sohbet etti. Dündar daha sonra İvaz Paşa Çarşısı ve Ayakkabıcılar Çarşı esnafını ziyaret etti. Dündar, alışverişin kalbinin attığı, Bursa ekonomisine bir anlamda yön veren tarihi çarşıyı yeniden ayağa kaldıracak önemli bir projenin en geç 3 ay içerisinde hayata geçirileceğinin müjdesini verdi.

Dündar, şu bilgileri verdi: “Osmangazi, tarihi mirasın en yoğun olduğu ilçe. Özellikle Hanlar Bölgesi Osmanlı’nın kurulduğu günden itibaren ticaretin kalbinin attığı en önemli merkez. Bu tarihi yerlerin tüm bakım ve onarımları da Belediyemiz tarafından yapılıyor.”

Ulucami Caddesi’ni gün içerisinde yerli ve yabancı bir çok insanın ziyaret ettiğine dikkat çeken Dündar, şöyle devam etti: “Bu amaçla hazırlamış olduğumuz cephe sağlıklaştırma ve zemin kaplama ile üst örtünün yenilenmesi projemiz Bursa Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Ulucami Caddesi’ni, Ulu Cami’den Cumhuriyet Caddesi’ne kadar olan kısımda zemin yenilenmesi, cephe giydirmesi ve üst örtünün tarihi aksa uygun şekilde yenilenmesi gerçekleştirilecek. Cephelerde, daha önce restorasyonu yapılmış olan Ertaş Çarşısı ile aynı formlar kullanılarak bir bütünlük sağlandı. Bu gün burada esnafımızla görüşüp bu çalışmalarımız hakkında hem kendilerini bilgilendirdik, hem de esnafımızın görüş ve önerilerini aldık. Onların fikirleri de bizim için son derece önemli.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x