Üniversite-sanayi işbirliğinde önemli adım

27 Aralık 2012 Perşembe 16:05

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, üniversite ve sanayi işbirliği için önemli bir çalıştaya imza attı. 'Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Destek Programları ve Üniversite Sanayi İşbirliği Çalıştayı'nda konuşan AİBÜ Rektörü Prof....

Üniversite-sanayi işbirliğinde önemli adım

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, üniversite ve sanayi işbirliği için önemli bir çalıştaya imza attı. 'Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Destek Programları ve Üniversite Sanayi İşbirliği Çalıştayı'nda konuşan AİBÜ Rektörü
Prof. Dr. Hayri Coşkun, işbirliği sayesinde daha çok projenin hayata geçirilmesini arzuladıklarını söyledi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, üniversite ve sanayi işbirliği için önemli bir çalıştaya imza attı. 'Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Destek Programları ve Üniversite Sanayi İşbirliği Çalıştayı'nda konuşan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, işbirliği sayesinde daha çok projenin hayata geçirilmesini arzuladıklarını söyledi.

Çalıştayın açılışında konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bolu İl Müdürü Ahmet Küçükkaraca, sanayi kuruluşlarında ar-ge’nin güçlendirilmesi ve teknolojik ürünlerin geliştirilmesinde bakanlığın önemli bir rol üstlendiğini belirterek, üniversite-sanayi işbirliğinin kurumsallaştırılarak, katma değeri yüksek ürünler geliştirilmesi açısından SANTEZ kapsamındaki projeleri desteklediklerini ifade etti. Sanayi ve üniversitenin birlikte yapacağı çok sayıda proje olduğuna dikkat çeken AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, projelerle yerel ve bölgesel ekonominin güçlü kazanımlar elde edeceğini vurguladı. Üniversitede şimdiye kadar iki Santez projesi yapıldığını ve kendisinin bu projelerden birinin yürütücüsü olduğunu belirten Coşkun, "Bolu Kalite A.Ş. keçi sütünden pastörize süt üretiyor ve birçok yere dağıtıyor. Müşteriler sütün erken bozulduğunu daha uzun süre saklamak istediklerini söylüyorlar. Biz de bunu Santez projesine dönüştürdük. Santez projesinin yüzde 25’ini sanayi kuruluşu, yüzde 75’ini Sanayi Bakanlığı veriyor ve hibe olarak veriyor. Bu büyük bir avantaj." diye konuştu.

Bolu Vali Yardımcısı Cemal Polat ise sosyal devlet olmanın önemine değinerek, "Eğitimle ekonomik kalkınma arasında doğru orantı var. Üniversitelerin, iş dünyasıyla bütünleşip ilin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine daha çok katkıda bulunması hepimizi memnun edecektir." dedi. Konuşmaların ardından, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Uzmanı Ekrem Türker Fidan, "SANTEZ" ve "Teknogirişim Sermayesi Destek Programı"nı tanıttı. Fidan, 2006’dan beri yürütülen SANTEZ’in üniversite-sanayi işbirliğini destekleyen bir program olduğunu belirterek, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yönelik bu programda desteğin hibe edildiğinin altını çizdi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x