Ürgüp: Kentsel dönüşümde seçime kadar temel atmayı planlıyoruz

19 Mart 2013 Salı 16:42

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, kentsel dönüşüm çalışmalarında kanunen ve hukuken önlerinin açık olduğunu söyledi. Ürgüp, seçime kadar temel atmayı istediklerini, projede yer alan AVM’yi de yetiştireceklerini söyledi. Doğan...

Ürgüp: Kentsel dönüşümde seçime kadar temel atmayı planlıyoruz

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp, kentsel dönüşüm çalışmalarında kanunen ve hukuken önlerinin açık olduğunu söyledi. Ürgüp, seçime kadar temel atmayı istediklerini, projede yer alan AVM’yi de yetiştireceklerini söyledi.

Doğan Ürgüp, düzenlediği basın toplantısında, kentsel dönüşüm ile ilgili değerlendirmeler yaptı. Şu ana kadar açılan davaların belediye lehine sonuçlandığını kaydeden Ürgüp, sadece kamulaştırma bedellerinin düşük olduğu ile ilgili itiraz edilebileceğini ancak verdikleri fiyatın düşük olduğunu düşünmediklerini dile getirdi.

Belediye olarak kamulaştırma yapmak durumunda olmadıklarını kanunen belediyenin elinin sağlam olduğuna vurgu yapan Ürgüp, önümüzdeki günlerde kamulaştırma ile ilgili davalar sonuçlandığında, esnaflarla bir toplantı yapacaklarını ifade etti.

Kentsel dönüşüm faaliyetlerini Türkiye Cumhuriyeti hükümetlerinin 2005 yılında almış olduğu Belediye Yasası'nın 73. maddesine göre almış olduğu karar doğrultusunda sürdürdüklerinin altını çizen Başkan Ürgüp, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile ortak çalıştıklarını, hükümetle temas halinde olduklarını ifade etti.

SEÇİLEMEZSE NE OLACAK?

Kentsel dönüşümde geri dönüş olmadığını işaret eden Başkan Ürgüp, "Bu kadar yol alınmış bir projenin geri dönüşü olmaz. Allah izin verirse bu projeyi gerçekleştireceğiz. Seçilme ihtimalimiz olabileceği gibi seçilmeme ihtimalimiz de var, o günün şartlarına bağlı. Allah’ın takdiridir ama biz yeni dönemde de göreve devam edeceğimize ve projeyi bitireceğimize inanıyorum.” şeklinde konuştu

“SEÇİME KADAR AVM BİTECEK”
Seçime kadar temel atmayı ve alışveriş merkezini tamamlamayı istediklerini kaydeden Ürgüp, şöyle konuştu:
“İlk hedefimiz yıkımları tamamlayarak projeyi uygulayacağımız alanı boşaltmak, zaten alanı boşaltırsanız işin yüzde 70’i halledilmiş oluyor. Sonra ihale süreci ve temel atmak geliyor. AVM’yi 6. ayda yer teslimi yaparsak 6 ayda bitiriyorlar, 3 katı yer altında 4 katı ticari, 2’si otopark olacak."

Kentsel Dönüşümde Biz tezlere konu olabilecek bir uygulama yaptıklarını anlatan Ürgüp, “Katsayı uygulamasını yapan tek kurum ve belediye biziz. AVM’den oluşan ciddi bir değer artışı var onu bütün mülkiyet sahiplerine dağıttık. Mülkiyet sahiplerinden 900’ü aşkın muvafakat veren var sadece 13’ü geri caydı onları da ikna ederiz zaten” dedi.

“BAZILARI DÜKKÂNLARI KAHVEHANE GİBİ KULLANIYOR”
Kiracılardan kooperatif kurarak 120 dükkânlık yer aldığını kaydeden Doğan Ürgüp konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bizim yaptığımız dükkânlar ve Özel İdarenin yapacağı yerlerle birlikte 400’ü aşkın dükkan olacak.
Zaten 600 dükkânın hepsi faal değil, bir kısmı kapattı, bir kısmı emekli. Maalesef esnafların bir kısmı orayı kahvehane olarak kullanıyor. Ticaret yok, kar yok.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x