Vali Harput, esnafla sohbet edip, aşıkları dinledi

24 Mart 2013 Pazar 16:35

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Tahtakale’de esnafı, yöre sanatçılarını ve el sanatları ustalarını ziyaret etti. Tahtakale’de bulunan Aşıklar çay ocağında yöre sanatçılarından türküler dinleyen Bursa Valisi Şahabettin Harput, esnafların...

Vali Harput, esnafla sohbet edip, aşıkları dinledi

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Tahtakale’de esnafı, yöre sanatçılarını ve el sanatları ustalarını ziyaret etti. Tahtakale’de bulunan Aşıklar çay ocağında yöre sanatçılarından türküler dinleyen Bursa Valisi Şahabettin Harput, esnafların sorunlarıyla da ilgilendi.

    Esnaf ve vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılanan Vali Harput, kabak oyma ve süsleme sanatçısı Bedri Karalar ile görüştü. Vali Harput, Tahtakale’nin Bursa için ayrı bir önemi olduğuna vurgu yaparak bu bölgenin daha da güzelleşeceğinin altını çizdi. Harput, "Özellikle İznik bölgesinde yetişen değişik bir tür kabağı kuruduktan sonra değişik şekil ve motifler ile süsleyerek aksesuar yapan bu ustalarımızı ben kutluyorum. Bursa’nın tanıtımında önemli katkıları olan Bedri Karalar yeni ustalar yetiştirerek bu işi yaygınlaştıracak. Bursa, turizmde daha büyük atılımlar ile iyi ilerlemeler kaydettiğini görüyoruz. Bu arkadaşlarımızın yaptıkları çalışmaların boşa gitmemesi ve karşılığını bulması lazım. Büyük bir sabır, maharet ve ustalıkla yaptıkları bu çalışmalardan dolayı kendilerini kutluyorum." dedi.

    Kabak süsleme ustası Bedri Karalar ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Turizme olan katkılarınızı bilen biri olarak Bursa’ya özgü 30’a yakın Bursa resimleri ve figürleri ile aplik ve buzdolabı süsü yapıyorum. Gelen misafirlere Bursamızın Kılıçkalkan, Hacivat- Karagöz, Teleferik ve Yeşil motifli süs eşyalarımızı vermenizi istiyorum." diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x