Vali Yazıcı: Bir ilin gelişmişliği o il merkezinin güçlü olmasına bağlıdır

24 Şubat 2015 Salı 17:57

Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınmasına yönelik çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, bir ilin gelişmiliğinin o il merkezinin gelişmişliğine ve güçlü olmasına bağlı olduğunu söyledi.Yozgat Hizmet...

Vali Yazıcı: Bir ilin gelişmişliği o il merkezinin güçlü olmasına bağlıdır

Vali Abdulkadir Yazıcı, Yozgat’ın gelişmesi ve kalkınmasına yönelik çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirterek, bir ilin gelişmiliğinin o il merkezinin gelişmişliğine ve güçlü olmasına bağlı olduğunu söyledi.

Yozgat Hizmet Birliği, Vali Abdulkadir Yazıcı başkanlığında toplandı. İl Özel İdare Meclis Salonu'nda yapılan toplantıya, merkez ilçeye bağlı köy muhtarları ve meclis üyeleri katıldı. Vali Abdulkadir Yazıcı, toplantıda yaptığı açılış konuşmasında, Yozgatlıların kendi köylerinde, kendi il ve bölgelerinde daha fazla süre ile kalmalarını sağlamak için çaba göstermesi gerektiğini belirtti. Yazıcı, “Yozgat Hizmet Birliği olarak yüzde 99 işlerimizi bitirdik. Sadece Çadırardıç tarafındaki yol güzergahında işlerimiz kaldı. Onun da sebebi ise mevsim şartlarının hizmetin sağlıklı ilerlemesi için uygun olmamasıdır.” dedi.

Bir ilin gelişmişliğinin il merkezinin gelişmişliğine ve güçlü olmasına bağlı olduğunu vurgulayan Vali Yazıcı, “Yozgat’ı bir bütün olarak düşünmemiz gerekiyor. Bir ilin insanları ile herkese mutluluk verebilmesi, yetebilmesi için öncelikle o il merkezinin köyleriyle birlikte kendine yeter olması lazım. Kendi ihtiyaçlarını görebildiği gibi kendisine bağlı ilçelerin hatta komşu illerin de talep ettiği bir yer olmalı. Köylerimizi her alanda daha yaşanılabilir bir yer yapmak için uğraş verilmesi gerekir. Herkes doğduğu yeri terk edip oradan seri bir şekilde kaçmayı düşünürse ve fırsatını bulduğunda da oradan kaçarsa gerileme söz konusu olur, göç söz konusu olur. Tabi ki bir yörede birden bire çöküş olmaz, birden bire ilerleme de olmaz. Çöküşlerde yavaş olur çıkışlarda yavaş olur. Bizler çöküş değil çıkışı amaç etmek, onu başarmak için çalışmamız lazım. Kendi vatandaşımız bizim köyümüzde doğan insanımız bu köye geldiği zaman bu köyde daha fazla kalmak istesinler ve köye yerleşip ayrılmak istemesinler. Bizler işte bunun savaşını ve kavgasını vermeliyiz.” diye konuştu.

Vatandaşa hizmeti koylaştırmak için araçların yenilendiğini söyleyen Yazıcı, “Göreve geldikten sonra özellikle Özel İdare'nin köylerimizde daha rahat çalışabilmesi için özellikle eskiyen araçlarımızı yenileme yoluna gittik. 2013 yılında 16 tane araç aldık. Yine 2014 yılında 2 tane kamyon aldık. Greyder aldık. Arazisi Türkiye genelinde en büyük olan illerden birisiyiz. 4 bin kilometre yol ağımız var, yine aynı şekilde 3 bin kilometre asfalt olan yol ağımız var. her alanda kendimizi yenileyerek daha iyi hizmet için çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

Çalışmaların her yerde olduğu gibi il merkezinde de hızlı bir şekilde devam ettiğine değinen Vali Abdulkadir Yazıcı, yapılan yatırımları şöyle sıraladı: “Yozgat adeta şantiyeye dönüştü. Her bir yanında çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Önümüzde ki birkaç yıl içerisinde başlayan ve başlamak üzere olan çalışmalarımızın meyvesini alacağız. İlimizde; cezaevi, havaalanı, 2’inci Organize Sanayi Bölgesi, Yeni Ağız Diş Sağlığı Hastanesi, üniversite içerisinde ki yatırımlar, Milli Parkımız Olan Çamlık Çalışmaları, Bin Kişilik Modern Polis Okulu, Diyanet Eğitim Merkezi, Adalet Bakanlığı Eğitim Merkezi, Yatılı Kuran Kursu, Adli Tıp Merkezi ve Hükümet Konağı. Bu yatırımların tamamı Yozgat’ımıza hareketlilik getirecek yatırımlardır.” Konuşmaların ardından 2015 yılı bütçe komisyonuna 3, Encümene ise 4 üyenin seçimi yapıldı.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x