Vali Yazıcı: Yozgat’a geçen yıl 4 milyon 846 bin ağaç dikildi

14 Şubat 2013 Perşembe 16:06

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında il genelinde geçen yıl 4 milyon 846 bin ağaç dikildiğini söyledi. Vali Abdulkadir Yazıcı, çalışmaları yerinde görmek, inceleme ve denetimlerde bulunmak üzere Yozgat...

Vali Yazıcı: Yozgat'a geçen yıl 4 milyon 846 bin ağaç dikildi

Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, ağaçlandırma çalışmaları kapsamında il genelinde geçen yıl 4 milyon 846 bin ağaç dikildiğini söyledi.
Vali Abdulkadir Yazıcı, çalışmaları yerinde görmek, inceleme ve denetimlerde bulunmak üzere Yozgat Orman İşletme Müdürlüğü'nü ziyaret etti. Yozgat ve Akdağmadeni Orman İşletme Müdürlükleri ile bunlara bağlı diğer ilçelerde bulunan şeflikler, fidanlıklar ve personel durumu gibi konularda bilgiler alan Vali Yazıcı, fidan satış alanında da incelemelerde bulunarak özellikle spor vadisinin ağaçlandırma çalışmalarında kullanılacak türlerin seçimi hakkında Orman İşletme Müdürlüğü Mühendisleriyle görüş alışverişinde bulundu.

Yozgat’a yapılacak spor vadisinin oldukça büyük ve güzel bir proje olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Bu projenin tamamlanmasıyla benzeri az bulunur bir güzelliğin ortaya çıkacağına inanıyorum. Bu öyle alelade düşünülmüş ve ortaya atılmış bir proje değil. Vatandaşımız burada aileleriyle spor yapıp stres atarken, çocukları ile birlikte göl manzarası eşliğinde gezinti alanlarında dolaşacak, kayıkla gezmenin tadını çıkaracak, pikniğini yapacak ve güzel bir gün geçirecek. Ayrıca hayatımıza spor kültürünün yerleşmesi açısından bu projenin öneminin bir kat daha arttığını düşünüyorum. Ağaçlandırma çalışmaları bu bölge için hayati önem taşıyor ve Orman İşletme Müdürlüğümüze bu konuda büyük iş düşüyor. Bu nedenle göl kenarına, tepelere, gezinti yollarının kenarlarına ve diğer alanlara uygun ağaçları seçerek çalışmalara biran önce başlayacağız. Seçilecek ağaçların estetik olmasına ve bölgeye görsel açıdan bir güzellik katmasına özen göstereceğiz” dedi.
Ormanlara sahip çıkılması ve korunmasının insan hayatı ile eş değer olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Ağaçlandırma çalışmalarına il olarak büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda okullarımız, üniversitemiz, resmi kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve vatandaşlarımız da katkı sağlamaktadırlar. Bizler, ‘Kıyamet koparken sizden birinizin elinde bir hurma dalı bulunur da bunu Kıyamet kopmadan dikmeye gücü yeterse, mutlaka onu diksin, bırakmasın.’ diyen bir Peygamberin ümmetleriyiz. Bu bakımdan da ağaç dikmenin ne kadar önemli olduğu anlaşılmaktadır. Öncelikle ilimizde yürütülen ağaçlandırma çalışmalarına katılarak destek veren tüm kişi, kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında sadece 2012 yılında 4 Milyon 846 Bin ağaç dikildi.” diye konuştu.

Yozgat insanının ağaç dikimine büyük önem verdiğini söyleyen Vali Yazıcı, “Halkımız bu konuda duyarlılığını göstermektedir. Ben eminim ki Yozgat insanı dikilen bu fidanları sahiplenecek ve gözü gibi koruyacaktır. Devletimiz her zaman, emek ve para harcayarak bu işi yapıyor, vatandaş olarak bizlerinde bunları sahiplenmesi gerekiyor. Biliyoruz ki fidanları dikmek kadar bakımı ve korunması da bir o kadar önemlidir. Gelecek nesillere daha yeşil ve yaşanabilir bir çevre bırakmak bizler için büyük bir sorumluluktur. Bu bakımdan bizler ilimizde yürütülen ağaçlandırma çalışmalarını aralıksız sürdüreceğiz. Alo 177 Orman Yangın İhbar Hattımızda 24 saat hizmet vermektedir. Vatandaşlarımız bu hattı orman yangınları ile birlikte işgal, kaçak yapılaşma, kaçak kesim ve ormancılık alanlarına yapılan her türlü tacizi ihbar için ücretsiz arayabilir.” şeklinde konuştu.

.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x