Vanlı öğrenciler, 'Güzel Van'ımız' kitabıyla Van'ı tanıyacak

01 Mart 2013 Cuma 16:11

Van Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Güzel Van'ımız' adı altında Van'a özgü ders kitabı hazırladı. 4 öğretmen yazar tarafından hazırlanan kitap, öğrencilere sosyal etkinlik dersinde okutulacak. Kitap için Van'la ilgili yüzlerce kaynağı...

Vanlı öğrenciler, 'Güzel Van'ımız' kitabıyla Van'ı tanıyacak

Van Milli Eğitim Müdürlüğü, 'Güzel Van'ımız' adı altında Van'a özgü ders kitabı hazırladı. 4 öğretmen yazar tarafından hazırlanan kitap, öğrencilere sosyal etkinlik dersinde okutulacak. Kitap için Van'la ilgili yüzlerce kaynağı araştıran yazarlar, 150 sayfalık kitapta Van Gölü canavarı, Van Kedisi ve İnci Kefali balığını öğrencilerle sohbet ettiriyor.

Vanlı öğrenciler, Van Milli Eğitim Müdürlüğü'nün bir proje kapsamında hazırlayacağı 'Güzel Van'ımız' kitabıyla Van'ı tanıyacak. Proje kapsamında, 4'ü yazar öğretmen olarak 10 kişilik ekip, 'Güzel Van'ımız' adı altında Van'a özgü ders kitabı hazırladı. Ekip, Van'la ilgili yayınlanan Türkiye'deki bütün kaynakları araştırdı. 150 sayfalık kitapta Van Gölü canavarı, Van Kedisi ve İnci Kefali balığı öğrencilerle sohbet ediyor.

Van'ın tarihi, turistik ve kültürel değerlerinin anlatıldığı kitap 2 ayda hazırlandı. Sosyal etkinlik dersinde ilk etapta 2'nci sınıf öğrencilerine okutulacak kitapta, yoğun olarak minik öğrencilerin dikkatini çekecek eğlenceli bölümlere yer verildi. Özellikle kitapta varlığı tartışılan Van Gölü Canavarı minik öğrencilere, yaşadığı yer olan Van Gölü'nü anlatıyor. 150 sayfalık kitapta Van Gölü Canavarı, Van Gölü'nün yapısını, içinde yaşayan hayvanları anlatırken, İnci Kefali ile Van Kedisi ise tatlı atışmalarla Van'ın kültürel değerlerini öğrencilerle paylaşıyor.

Van'a özgü Uşkun bitkisinin de konuşturulduğu kitap, sadece Van'daki okullarda okutulacak. Kitabın, Van'ın tanıtımı için çok önemli bir kaynak olacağını belirten Milli Eğitim Müdürü Mucip Kına, ilk etapta 2'nci sınıf öğrencilere okutulacağını, daha sonra geliştirilerek 3 ve 4'üncü sınıflara göre de hazırlanacağını ifade etti.Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x