Yavru carettalar gözlerini temiz bir deniz ve sahilde açıyor

03 Ağustos 2015 Pazartesi 17:13

Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağaları, Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın çalışmaları ile Samandağ sahilinde temiz bir denizde üreme şansı buluyor. Haziran ve temmuz aylarında Samandağ...

Yavru carettalar gözlerini temiz bir deniz ve sahilde açıyor

Nesli tükenmekte olan Caretta Caretta kaplumbağaları, Hatay Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın çalışmaları ile Samandağ sahilinde temiz bir denizde üreme şansı buluyor.

Haziran ve temmuz aylarında Samandağ sahiline her yıl yaklaşık 500 yuva yapan Caretta Carettalar, bir yuvaya 100-150 civarında yumurta bırakıyor. Her yuvadan 70- 80 civarı yavru çıkıyor. Samandağ sahili her yıl yaklaşık 30-35 bin yavru kaplumbağaya ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden öğretim görevlisi ve öğrenciler her yıl Samandağ sahiline gelerek caretta carettaların yuvalarının korunması çalışmalarına destek veriyor. Bu yıl itibariyle başlayan ve Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı'nın yürüttüğü deniz ve sahil temizliği çalışmaları ise caretta kaplumbağalarının üremesi için uygun ortam hazırlıyor. Yuvaların bulunduğu bölgelerde bulunan çöp ve atıkları yuvalara zarar vermemek adına traktör çalıştırmayarak eliyle toplayan temizlik personeli yuvaların korunması çalışmalarına da destek veriyor. Yuvaların başına işaret çubukları ve kafesler yerleştiren personel ve gönüllüler denize girmek için gelen vatandaşları uyarıyor.

Sahil ve deniz temizliği konusunda yoğun teşekkür mesajları alan ve 'Temiz sahil, mavi deniz' sloganıyla çalışmalarını sürdüren Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, ayrıca balıkçılar ve diğer ilgililerle bir toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıda deniz ve sahillerde temizlik çalışmaları sürerken aynı yerlerin insan eliyle tekrar kirletilmemesi için ve korunması amaçlanıyor. Samandağ Çevlik'te gerçekleştirilen toplantıda balıkçılar, Sahil Güvenlik Ekipleri, Cumhuriyet Üniversitesi ve Tarım İl Müdürlüğünden yetkililer de katılım gösterdi. Özellikle balıkçılara yönelik gerçekleştirilen toplantıda balıkçılardan, ağlardan çıkan atık ve çöplerin tekrar denize atılmaması istendi. Limanda ve deniz genelinde denizden çıkan çöplerin tekrar denize atıldığında yapılan temizlik çalışmalarının sonuç vermeyeceği ve kalıcı temizlik sağlanamayacağı ifade edildi. Bu konuda da sahil güvenlik ekiplerin denetimlerini sıklaştırmaları gerektiği belirtildi.

Toplantıda söz alan balıkçılar ise balıkçılar tarafından sahile çıkartılan çöp miktarınca Büyükşehir Belediyesi'nin ödül veya teşvik sistemi getirmesiyle bu çalışmanın daha başarılı olabileceğini söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x