Yenimahalle'de camda geri dönüşüm kampanyası başlatıldı

17 Ocak 2013 Perşembe 11:45

Ankara Yenimahalle Belediyesi, okullarda ve sokaklarda 'camda geri dönüşüm' kampanyası başlattı. Çeşitli bölgelere 240 adet cam geri dönüşüm kumbarası yerleştiren belediye; petrol, enerji ve su tasarrufu için düğmeye bastı. Çevre ve...

Yenimahalle'de camda geri dönüşüm kampanyası başlatıldı

Ankara Yenimahalle Belediyesi, okullarda ve sokaklarda 'camda geri dönüşüm' kampanyası başlattı. Çeşitli bölgelere 240 adet cam geri dönüşüm kumbarası yerleştiren belediye; petrol, enerji ve su tasarrufu için düğmeye bastı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayını almasının ardından lisanslı geri dönüşüm firması ile anlaşma imzalayan Yenimahalle Belediyesi, ilçede geri dönüşüm eğitimlerini başlattı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığı işbirliği ile 25 okulda geri dönüşüm semineri veren belediye, okullara ve sokaklara da cam geri dönüşüm kumbaraları yerleştirdi. Geçen yılın Eylül ayından bu yana sürdürülen geri dönüşüm çalışması, özellikle okullarda büyük bir başarı oranıyla uygulandı. Geleceği tehdit eden cam atıklar, toplanarak tekrar vatandaşların kullanımına sunuldu. Yapılan araştırmalara göre 1 ton cam atığın geri dönüşümüyle 100 litre petrol tasarrufu, sağlanıyor. Cam geri dönüşümüyle enerji tüketiminde yüzde 25, hava kirliliğinde yüzde 20, maden atığında yüzde 80 ve su tüketiminde yüzde 50 azalma sağlanıyor. Kum, soda ve kireç gibi doğal kaynaklar da cam geri dönüşümüyle korunmuş oluyor.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x