Yüzde 100 yerli Türk sporu hemsball Adıyaman’da

19 Mart 2013 Salı 16:50

Cengiz Topel İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Cengiz Özkan, yüzde 100 Türk sporu olan hemsball sporunu Adıyaman getirdi. Hemsball sporunu ilk kademe okullarına tavsiye ettiklerini ifade eden Özkan, hemsball branşının Herkes İçin Spor...

Yüzde 100 yerli Türk sporu hemsball Adıyaman'da

Cengiz Topel İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Cengiz Özkan, yüzde 100 Türk sporu olan hemsball sporunu Adıyaman getirdi.

Hemsball sporunu ilk kademe okullarına tavsiye ettiklerini ifade eden Özkan, hemsball branşının Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından Türkiye'nin gündemine getirildiğini hatırlatarak, "Adıyaman’da bu spor branşını yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle bu sporu yaygınlaştırmaya ilk olarak Cengiz Topel İlköğretim Okulumuzla başladık. Hemsball sporunun her yerde oynanabilecek bir spor branşı olduğuna dikkat çeken Özkan, "İnsana hoşça vakit geçiren, dikkat ile sinir koordinasyonunu sağlayan, değişik ve güzel bir spor. Herkes bu sporu kapalı mekânlarda, iş yerlerinde, sınıflarda, bürolarda ve ofislerde yaparak stres atabilir. Çok basit malzemesi ve kuralları olan hemsball oynanması zevkli spor. Hemsball oyununa ilgi gösterenlere destek olacağız." diye konuştu.

Hemsball oyununun, beynin ürettiği komutların, el ve ayak koordinasyonuyla uygulanarak sayıya dönüştürülen zevkli eğlenceli ve keyif alınan bir oyun olduğuna işaret eden Cengiz Topel İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Seval Atalay ise şöyle devam etti: "Bunu el ve ayak koordinasyonunu yapabilen 3'den 93'e her insan oynayabilir. Hemsball topunu zıplatabilen düz ve sert zeminlerde açık ve kapalı alanlarda minimum 1,5 metre maksimum ise 4 metre alanda oynanabiliyor. Hemsball spor branşı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin psikomotor gelişimlerini destekleyerek, zihinsel koordinasyonu sağlar. Denge, odaklanma ve konsantrasyon gelişimi sağlar. Refleksleri geliştirir. Aile bireylerine ve topluma spor bilinci ve esneklik kazandırır. Yaşlıların fiziki aktivitelerini arttırarak sağlıkyaşamlarına destek olur."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x