Yeni yargı paketi ile ‘’Terör suçunda şiddete bulaşma’’ kriterinin öngörülmesi ve ‘’Suçluyu övme’’ düzenlemesinin kaldırılması, TBMM’de 671 dokunulmazlık dosyası bulunan BDP’lilere de örtülü af getirecek.

4. Yargı paketi ile ‘’Terörü teşvik edecek şekilde propaganda yapma’’ suçu yeniden düzenlenecek ve ‘’Şiddet’’ kriteri getirilecek. Bu durumda Abdulah Öcalan ve PKK’yı övücü demeçleri nedeniyle haklarında çok sayıda fezleke bulunan BDP’lilerin dokunulmazlık dosyaları düşecek.

TBMM’de halen 127 milletvekilinin 904 dokunulmazlık dosyası var ve bunlardan 671’i de BDP’lilere ait bulunuyor. BDP Genel Başkan Selahattin Demirtaş hakkındaki 46, Emine Ayna hakkındaki 92 ve Ayla Akat hakkındaki 64 fezlekenin büyük bölümü ‘’Örgüt propagandası ve suçluyu övmek” fiilini kapsıyor.

Yeni paket yürürlüğe girerse, BDP ve BDP kökenli bağımsızlardan Ahmet Türk, Altan Tan, Aysel Tuğlu, Bengi Yıldız, Esat Canan, Gültan Kışanak, Hüsamettin Zenderlioğlu, Halil Aksoy, Hasip Kaplan, İbrahim Binici, Levent Tüzel, Nazmi Gür, Nursel Aydoğan, Özdal Üçer, Pervin Buldan, İbrahim Ayhan, Leyla Zana, Mülkiye Birtane, Süreyya Önder, Sabahat Tuncel, Selma Irmak, İdris Baluken, Sırrı Sakık, Gülsem Yıldırım ve Ertuğrul Kürkçü hakkındaki fezlekelerin büyük bölümü de düşecek.