Tek Gıda-İş Sendikası, Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) ve Kamu İşverenleri Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasının ardından, kuruma ait 58 işletmede 10 bin işçiyi kapsayan grev başladı.

ÇAYKUR önünde gerçekleşen greve, Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel, birçok sendika genel başkanı ve 150 kadar ÇAYKUR işçisi katıldı. İşçiler, ÇAYKUR binası girişine ‘Bu iş yerinde grev vardır’ pankartı astı. Grev kapsamında işçiler sloganlar attı, halay çekti.

Burada açıklama yapan Mustafa Türkel, Tek Gıda-İş Sendikası olarak, bugün grevi başlattıklarını ifade ederek, "Artık bu grevi bitirecek olan kamu işverenleridir. Bizim amacımız, birilerine ders vermek değildir ancak kimsenin de bizi tehdit etmeye hakkı yok. ÇAYKUR, tarihinde ilk defa 7 bin 200 mevsimlik işçiyi 20 Nisan'da işbaşı yapmaya çağırdı. Bu bir grev kırıcılığıdır ancak grev kırıcılığı da olsa işçilerimizin bir ay daha fazla maaş almasından memnuniyet duyarız. İşçilerimizi, işbaşı yaptıktan sonra greve destek olmaya çağırıyoruz." dedi.

Türkel, her gün grevle ilgili Artvin'den Tirebolu'ya kadar çalışmalarını sürdüreceklerini de kaydederek, "50 kişi, 150 kişi, 350 kişi artarak işçilerin hakkını alıncaya kadar bu grevi sürdüreceğiz. Bizim amacımız, işçinin masasına bir simit daha fazla gitmesidir. İşveren gerekli şartlarda anlaşmaya yanaşsın, biz bir dakikada grevi bitirmeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Her işçisi için 5 yıl geriye dönük yıpranma zammı isteyen sendikanın bu isteğine ÇAYKUR, büyük finansal maliyetler getireceği için karşı çıkıyor. Sendika ayrıca, ÇAYKUR’un kurumda çalışan Öz Gıda İş Sendikası’na üye 900’den fazla ÇAYKUR işçisinin de zamdan yararlanması talebini kabul etmiyor. 58 işletmede aynı anda başlayan greve, ilk gün itibariyle kaç işçinin katıldığı bilinmiyor.