DAVUTOĞLU BAHÇELİ'Yİ BU TEKLİFLE İKNA ETMEYE ÇALIŞACAK !

14 Ağustos 2015 Cuma 09:58

Kritik görüşme sonrası "erken seçim" açıklaması yapan ve Bahçeli'den görüşme için olumlu yanıt alan Davutoğlu, Bahçeli ile biraraya gelecek.

DAVUTOĞLU BAHÇELİ'Yİ BU TEKLİFLE İKNA ETMEYE ÇALIŞACAK !

 AKP, en yakın tarihte erken seçime gidebilmenin yollarını arıyor. Bu yol içinde MHP’nin yardımına ihtiyaç duyan AKP, “Seçim sonrasında MHP’nin istediği gibi en erken tarihte seçime gitmenin yolu azınlık hükümeti ve seçim tarihinin Ekim ayında gerçekleşmesi” diyecek.

 
AKP’de hukukçulardan oluşan bir heyet ''3 alternatifli seçime gitme'' formülü üzerinde çalışıyor. AKP'nin MHP'ye götüreceği teklifte ilk olarak, Bahçeli'nin de istediği şekilde en erken seçim takvimi olan Ekim ayını önerirken, azınlık hükümeti için de destek isteyecek.
 
İLK VE EN GÜÇLÜ FORMÜL
 
AKP’nin MHP’den olumlu yanıt alması halinde, Davutoğlu hükümet kurma görevini iade edecek ve 62’inci hükümetin istifasını onaylanmasını isteyecek. Azınlık hükümeti olacak 63. hükümetin oluşması için ise yeni Bakanlar Kurulu'nun listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacak. Ardından Meclis'te bu Bakanlar Kurulu güvenoyu isteyecek. AK Parti'nin MHP'ye götüreceği ilk ve en güçlü formül bu olacak. 

''KANUNLA'' SEÇİM KARARI ALINACAK
 
2. formül ise muhalefete karşı ''kanunla'' seçim kararı alınması. AKP her ne kadar bu şıkka zayıf baksa da Meclis’te Anayasa Komisyonu oluşturarak, AKP milletvekillerince seçim kararı teklifi verecek. Anayasa Komisyonu bütün muhalefet partilerinin de destek vermesi beklenen seçim kararının çıkması olası şıklar arasında görünüyor.

SON İHTİMAL MECLİS KARARI
 
Son ihtimal ise Meclis’in karar alması. Burada mevcut hükümetle seçime gidilecek. Ancak, mevcut hükümetin de basit çoğunlukla güvenoyu alması gerekiyor.Ancak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasal yetkisi olan 45 gün içinde seçilme gidilmesi yönündeki yetkisini kullanması beklenmiyor. Öte yandan, Meclis’in haftaya Cuma günü olağanüstü toplanması bekleniyor.

Yorum Gönder

@name x