HDP'DEN TBMM'YE ÖCALAN TEKLİFİ!

05 Nisan 2016 Salı 11:50

HDP, terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın sözde Kürt sorununun çözümü için meclis tarafından ‘Başmüzakereci’ olarak görevlendirilmesi için teklif verdi.

HDP'DEN TBMM'YE ÖCALAN TEKLİFİ!
HDP, İmralı Cezaevi’ndeki Abdullah Öcalan’ın ‘Başmüzakereci’ olarak görevlendirilmesi için Meclis Başkanlığı’na kanun teklifi sundu.
 
HDP Grup Başkanvekilleri Çağlar Demirel ve İdris Baluken’in imzasıyla Meclis Başkanılğı’na sunulan teklifin gerekçesinde özetle şöyle denildi:
 
 "GELECEĞİMİZİN ÖNÜNÜ AÇACAK"
 
"Siyasetler üstü olan barış mevzusunda, iktidarlara ve seçimlere bağımlı kalmaksızın aşama kaydetmelerin sağlanması için tarafların rol ve pozisyonlarını, yetki ve konumlarını tanım edecek, görüşmeleri devamlı kılacak bir yasaya çok acil olarak ihtiyaç bulunmaktadır. Bu yasada, müzakereleri yürütecek tarafların kim yada kimler olduğunun açık tarifı, görüşmelerin sürekliliği ve muhataplığı açısından çok kolaylaştırıcı bir durum ortaya çıkaracaktır.
 
ÖCALAN'IN BAŞMÜZAKERECİLİĞİ hayatİ ÖNEMDE
 
Bu sorunun çözümü için 1993’ten bugüne kadar barış konusundaki ısrarlı tutumu, beraber yaşamı esas alan çözüm perspektifi ve Demokratik Cumhuriyet’in yaşamsallaşması için ortaya koyduğu olağanüstü çaba ile Abdullah Öcalan, bu probleminin çözümünde yer alacak başmüzakerecidir. Öcalan’ın başmüzakereci olarak, bu çalışmalarını derinleştirmesinin imkânlarını yaratmak, toplumsal geleceğimizin önünü açacak adımlara imkân vermek hayati önemdedir."
 
ÇALIŞMALARA KATILANLAR CEZA ALAMAZ
 
HDP’nin teklifinde yer alan bazı düzenlemeler şöyle: Kanunun amacı; Türkiye ve Ortadoğu coğrafyası merkezli olan Kürt sorununun müzakereye dayalı demokratik çözümünü Türkiye’nin demokratikleşmesi ve özgürlüklerin sağlanması temelinde ele alır.
 
20 KİŞİLİK İZLEME kurulİ OLUŞTURULUR
 
Başmüzakereci tarafların ortak mutabakatıyla çatışma çözümleri ve siyaset alanında uzman kişilerden, inanç ve kanaat önderlerinden ve sivil toplum kurumlarında vazife yapmış yahut yapmakta olan kişilerden en az 20 kişilik bir İzleme Heyeti oluşturulur.
 
Kanun kapsamında görev ve yetki yüklenenler de dahil kanun kapsamındaki çalışmalara katılanların, yapmış oldukları görevler sebebiyle hukuki, idari yada cezai sorumluluğu doğmaz

Yorum Gönder

@name x