ŞOK İDDİA ! SARAY, MHP'YE TUZAK KURUYOR !

23 Ağustos 2015 Pazar 13:56

Ülkeyi erken seçime götüren AKP ve Saray’ın şimdi de kabinede yer almayacağını açıklayan CHP ve MHP’ye ‘bakanlık tuzağı’ kuracağı iddia edildi.

ŞOK İDDİA ! SARAY, MHP'YE TUZAK KURUYOR !

 Ülkeyi erken seçime götüren AKP ve Saray’ın şimdi de kabinede yer almayacağını açıklayan CHP ve MHP’ye ‘bakanlık tuzağı’ kuracağı iddia edildi.

HDP ile yan yana görünmekten  rahatsız  olanAKP  çözümü  CHP ve MHP’li bazı isimlere bakanlık teklifi götürmede buldu.  Seçmene ‘HDP ile mecburdum’ mesajı vermek isteyen Davutoğlu, kabinede  yer  almama kararına karşın CHP ve MHP’li isimlere resmen bakanlık teklifinde bulunacak. Seçim hükümetinde HDP ile tek başına yan yana görüntü vermek istemeyen ve köşeye sıkışan Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçmenin tepkisini kırabilmek için taktik üzerine taktik geliştiriyor. CHP ve MHP’ye “Ya seçim koalisyonu kurup Meclis kararıyla seçime gidelim ya da seçim hükümetine bakan verin” çağrısında bulunan Davutoğlu, sonrası için de planlarını yaptı. AKP MYK’nın önceki günkü toplantısında, nasıl bir yol izlenebileceği masaya yatırıldı. Cumhuriyet'ten Emine Kaplan'ın haberine göre; MYK’da, seçim hükümetine her partinin milletvekili sayısına göre bakan vermesi gerektiği dile  getirilirken , “CHP ve MHP, geçici Bakanlar Kurulu’na bakan vermeyeceklerini açıklamış olabilir. Bu açıklamaların bir önemi yok. Anayasa gereği seçim hükümetindeki bakanları belirleyecek olan başbakanın tüm partilerin kontenjanı kadar isme bakanlık teklifinde bulunması gerekiyor. 

MUHALİFLERE GİDİLEBİLİR 

Teklifi kabul edip etmemeleri o isimlerin takdirinde. Eğer kabul etmezlerse yerlerine bağımsız bakanlar atanır” değerlendirmesi yapıldı. MYK’da yapılan bu değerlendirmeler kapsamında Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kendisini seçim hükümetini kurmakla görevlendirmesi durumunda CHP, MHP ve HDP’den belirlediği isimlere bakanlık teklifi götürecek. CHP’ye 5, MHP ve HDP’ye ise 3’er bakanlık düşüyor. AKP kulislerinde, HDP’den Celal Doğan ve Mithat Sancar, CHP’den Gürsel Tekin ve Engin Altay, MHP’den Oktay Vural’a bakanlık teklifi götürülebileceği konuşuluyor. Davutoğlu’nun, CHP, MHP ve HDP’de bakanlık teklifinde bulunulmasının rahatsızlık yaratacağı isimleri de düşünebileceği kaydediliyor. Bir AKP  yöneticisi , “Bakanlık doğrudan isimlere yapılacak. Dolayısıyla kararı parti değil teklifte bulunulan kişi verecek. Partilerinin kararına rağmen kabinede  yer  almak isteyen de çıkabilir”dedi.

BAYKAL-AKŞENER İKİLİSİ 

Davutoğlu’nun böyle bir strateji izlemesi durumunda TBMM Başkanlığı adaylığı sırasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile ters düşen Deniz Baykal, MHP’den Devlet Bahçeli’nin mesafe koyduğu eski TBMM Başkanvekili Meral Akşener’in isimlerinin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Yorum Gönder

@name x