TÜRKEŞ'TEN FLAŞ AÇIKLAMA ! "İSTİFA ETMEDİM ONLAR DA..."

28 Ağustos 2015 Cuma 09:32

“Ben MHP’deyim. İstifa etmedim. Etmem. Anayasal bir görev üstleneceğim. Onlar da beni atamaz.”

TÜRKEŞ'TEN FLAŞ AÇIKLAMA !

Tuğrul Türkeş tartışmaları yeni bir boyut kazandı. Bu konunun bu şekilde tartışılması bile hedeflenen siyasi getiri için yeterlidir ülke ateşe atılırken kenetlenmesi gereken MHP ve Türk milliyetçileri ikbal avcılarının tertip tezgah ve tezviratları ile vakit geçirmek zorunda bırakılıyor. İşte bu tartışmalara konu olan Tuğrul Türkeş hakkında ki yeni gelişme ve yeni yorum ve haberler !

 “Ben MHP’deyim. İstifa etmedim. Etmem. Anayasal bir görev üstleneceğim. Onlar da beni atamaz.”

Tuğrul Türkeş işte böyle diyor.

Gerekçe, “Devlet sahipsiz kaldı”.

Dün bu köşeden duyurdum...

MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş, 23 Ağustos 2015 Pazar günü öğleden sonra yaptığımız telefon görüşmesinde; geçici seçim hükümetinde bakanlık teklifi alacak olan milletvekillerinin, partisi içinde ‘hain’ ilan edileceğini söylemişti.

Buna rağmen, çok önemli bir işaret vermişti Türkeş o konuşmamızda:

“Seçilene hain diyecekler ama bir de şu var ki, devlet de sahipsiz iki buçuk aydır.”

Tuğrul Türkeş’in bakanlık görevini kabul etme gerekçesinin işte bu bakış açısı olduğu artık biliniyor.

Atama öncesi açıklama yok

Pekiyi Türkeş, yaptığı tercih ve böylece merkezine yerleştiği tartışma gündemi ile ilgili ne zaman açıklama yapacak?

Bu soruyu sordum dün kendisine.

Cevabı, “Atama öncesi bir açıklama yok” şeklinde oldu.

Yani Tuğrul Türkeş, geçici seçim hükümeti kuruluncaya, kendisi de bu kabine içinde - muhtemelen de başbakan yardımcısı olarak - göreve başlayıncaya kadar konuşmayı düşünmüyor.

Bahçeli’ye eleştiri

Dönelim, yine Pazar günkü o telefon görüşmemize...

Türkeş o görüşmede, partisinin - dolayısıyla da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin - hemen bütün seçeneklere kapıyı kapatma tavrını da eleştirmişti.

Şu sözlerle...

“Biz (bakan) vermiyoruz diyor Devlet Bey. (...) Onu yapmayalım, bunu yapmayalım; tamam da, ondan sonra da şu anda, iki buçuk aydır Türkiye’de bir siyasi iktidar yok.”

‘Anayasal görev’ vurgusu

Tuğrul Türkeş’in tavrının ve değerlendirmesinin bu yönde olduğunu yazdıktan sonra, dünkü yazıyı şu ifadelerle bitirmiştim:

“Geçici seçim hükümetinde bakanlık görevini kabul etmesiyle birlikte partisinin disiplin kuruluna sevk edilen Tuğrul Türkeş, belli ki kısa süre içinde MHP’den ihraç edilecek. Bu durumda, Türkeş’in 1 Kasım 2015 erken genel seçiminde Ak Parti’den aday olmasına da şaşırmamak gerekiyor.”


“Böyle mi olacak” diye sordum dün Türkeş’e.

Verdiği yanıt yine dikkat çekici ve tartışma yaratacak türden oldu.

Tuğrul Türkeş, partisinden gelen istifa çağrıları, istifa etmezse ihraç edileceği yönündeki açıklamalar ve MHP’den ayrılması halinde siyasi yaşamına Ak Parti’de devam etme ihtimali konusunda aynen şöyle dedi:

“Hayır. Ben MHP’deyim. İstifa etmedim. Etmem. Anayasal bir görev üstleneceğim. Onlar da beni atamaz.”

Karar için iki ay

TÜRKEŞ, ‘tedbirli olarak kesin çıkarma cezasıyla cezalandırılması’ için Merkez Disiplin Kurulu’na (MDK) sevk edilmişti. MHP tüzüğüne göre MDK, en geç 15 gün içinde takibat başlatacak ve en geç iki ay içinde görüşerek karara bağlayacak. Aksi halde konu, Türkeş’in lehinde kesinleşmiş sayılacak. MDK, partiden kesin çıkarma kararları için üye tam sayısının çoğunluğu ile karar almak zorunda. Türkeş, 15 gün içinde MDK’da yazılı ya da sözlü savunma yapacak. Türkeş, MDK kararına 10 gün içinde itiraz edebilecek.

Yorum Gönder

@name x