Türkyılmaz: İçme suyuna lağım suyu karışıyor, yarın geç olabilir

04 Ocak 2013 Cuma 16:57

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, lağım sularının ilçenin içme suyunun karşılandığı Alaplı Çayı'na karıştığını iddia ederek, gerekli önlemlerin alınmasını istedi.         Alaplı...

Türkyılmaz: İçme suyuna lağım suyu karışıyor, yarın geç olabilir

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, lağım sularının ilçenin içme suyunun karşılandığı Alaplı Çayı'na karıştığını iddia ederek, gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

        Alaplı Çevre Koruma Derneği Başkanı Oktay Türkyılmaz, Alaplı Çayı'ndaki kirlilikten yetkili makamların farkında olmadığını öne sürdü. Türkyılmaz, Alaplı Çayı'ndan 22 köyün su ihtiyacını giderdiğini belirterek, içme suyuna karışan lağım sularıyla ilgili olarak en kısa zamanda çalışma yapılması gerektiğini söyledi. Türkyılmaz konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları dile getirdi: “Alaplı ilçesinin su ihtiyacını da Alaplı Çayı karşılamaktadır. Mollabey yerleşkesi dâhil Alaplı Çayı'na yakın bir bölümde üç adet fosseptik çukuru mevcuttur. Bu fosseptik çukurlarının kirli pis su atıkları Alaplı Çayı'na akmaktadır. Bu nedenle insan sağlığı tehdit altındadır. Dünyanın hiçbir yerinde köylerin, ilçenin su ihtiyacının karşılandığı alanlara ev atığı, pis su verilmez. Biz dernek olarak halkımızı tehdit eder konuma gelen Alaplı Çayı'na pis, atık, lağım sularının atılmasını asla kabul edemiyoruz. Alaplı Çayı mutlaka koruma altına alınmalı, yapılacak çalışma ile halkın temiz su içilmesi sağlanmalıdır. Hiçbir maliyet sağlıktan önemli olamaz. Halkımızın sağlığı en başta gelir. Burada kırk bin kişinin sağlığından bahsediyoruz. Ben Çevre Koruma Derneği Başkanı olarak bu tehlikeyi defalarca gündeme getirdim. Basın yolu ile bir kere daha ilgili makamların dikkatini Alaplı Çayı'na çekmek istiyorum. Yarın geç olabilir.”

Yorum Gönder

@name x