Apo ile İmralı’da yapılan görüşmelere Kandil ne dedi?

04 Ocak 2013 Cuma 16:32

Abdullah Öcalan ile İmralı’da yapılan görüşmelerle ilgili Kandil’den açıklama geldi. Bakın, Apo ile İmralı’da yapılan görüşmelere Kandil ne dedi?

Apo ile İmralı'da yapılan görüşmelere Kandil ne dedi?

 PKK yaptığı açıklamada Abdullah Öcalan ile yapılan görüşmeleri yeterli bulmadığını söyledi. Örgütün elebaşlarından Murat Karayılan, şimdilik bir istişare durumundan söz edilebileceğini ifade ederek; Abdullah Öcalan’ın İmralı’daki pozisyonunun değiştirilmesini istedi.

Terör örgütü PKK’ya yakınlığıyla bilinen bir internet sitesinde yer alan açıklamalara göre, Abdullah Öcalan ile yapılan diyaloğu çok önemli ve isabetli bir girişim olarak değerlendiren Murat Karayılan, 'Bizzat Başbakan ve ardından danışmanı açıkladı; görüşmelerin olduğunu belirttiler. Evet, görüşmeler var ama sizin bu konudaki çözüm projeniz nedir, Allah için ona ilişkin de birkaç cümle söyleyin. Ama çözüm projelerinin ne olduğuna dönük herhangi bir şey ortaya konulmuyor. Önder Apo bir halkın lideridir ve siz bu halkın esaretten kurtulması için bir ciddiyet ortaya koymazsanız tabii ki o karar vermez. Ama böyle bir adım atma için zorlayıcılık doğru değildir. Bir kere bu konuda hükümetin tutumu, daha net ve çözümleyici olmalıdır. Ancak mevcut durumda adeta, 'işte biz görüştük, çözüm gelecek' diyorlar. Hayır, görüşme çözüm için ilk yapılacak şey. Bu doğru. Ama senin de atacağın adımlara ihtiyaç vardır. Bu temelde ilk atılacak olan adım Önderliğin İmralı'daki pozisyonunun değiştirilmesidir. İlk adımı soruyorsunuz, ilk adım bu olabilir. Ve zaten sürecin ilerlemesi için de buna kesinlikle ve kesinlikle ihtiyaç vardır.’ dedi.

Yorum Gönder

@name x