Bozuk telefon 10 PKK’lının sonu oldu

04 Ocak 2013 Cuma 18:29

Diyarbakır’ın Lice ve Hani ilçelerinde yılın son günü yapılan operasyonların ayrıntıları belli olmaya başladı. Bozuk telefon PKK’lıların sonu oldu. Çünkü 10 PKK'lı tamire gelen örgüt telefonu sayesinde ölü ele geçirildi.

Bozuk telefon 10 PKK'lının sonu oldu
 31 Aralık 2012 günü Diyarbakır’da 10 PKK’lının ölü geçirildiği ‘nokta operasyonu’, teröristlerin kullandığı cep telefonuna tamir sırasında istihbarat birimlerince yerleştirilen dinleme cihazı sayesinde gerçekleştirildi. Bu telefonla yapılan konuşmalardan bulundukları mağara saptanan teröristler, jandarma ve polisin müşterek yıldırım baskını ile etkisiz hale getirildi.

DİYARBAKIR’DA BOZUK TELEFON PKK’LILARIN SONU OLDU

Güvenlik güçlerinin yılın son günü aralarında PKK’nın sözde Diyarbakır sorumlusu 'Numan' kod adlı Ertem K. ve örgütün bölgede ileri gelenlerinin de bulunduğu 10 PKK'lıyı ölü ele geçirdikleri operasyonun ayrıntıları belli oldu. Diyarbakır'da istihbarat ve güvenlik birimleri yaptığı çalışmada örgütün sözde Diyarbakır sorumlusu Ethem K.'un Lice ve Hani ilçeleri kırsalında bulunduğunu belirledi. Yapılan çalışmada, 10-15 kişi ile dolaşan grubun ihtiyaçlarını karşılamak üzere kentte irtibatlı olduğu kişi belirlendi. Takibe alınan bu kişinin, sürekli kırsal kesime giderek Ethem K. ve yanındakilerle görüşüp, onların ihtiyaç duyduğu malzemeleri temin ettiği izlendi.

TAMİRE GETİRİLEN CEP TELEFONU

İstihbarat birimlerinin sürekli izlediği bu kişi, PKK'lılardan birinin bozulan telefonunu Diyarbakır'a getirip tamire verdi. Bu sırada istihbarat birimleri devreye girerek, bir fırsatını bulup, tamire gelen telefona takip ve dinleme cihazı yerleştirdi.  Tamir edilen telefonu alan kişi, götürüp PKK’lılara teslim etti ve güvenlik güçleri bu telefonla yapılan tüm görüşmeleri dinlemeye, PKK’lı grubu kolayca takip etmeye başladı.

MAĞARA BELİRLENDİ NOKTA OPERASYONU YAPILDI

İstihbarat birimlerinin 31 Aralık günü de PKK'lıların kırsal kesimde bir mağarada bulunduğunun belirlenmesi üzerine operasyon içi düğmeye basıldı. Hava destekli polis ve jandarma özel harekat timlerinin katıldığı nokta operasyonunda, mağarada sıkıştırılan PKK'lıları 'teslim ol' çağrısı yapıldı. PKK'lıları sağ yalamak için güvenlik güçleri sabırlı davranırken, önce mağaradan çıkan bir PKK'lı güvenlik güçlerine el bombası atmak isterken, vuruldu. Ardından çıkan başka PKK'lı da ateş açmaya başlayınca, o da çatışmada öldürüldü.

Yorum Gönder

@name x