Cuma sabahı önce annesini öldüren ardından da annesinin çalıştığı ve bir dönem kendisinin de eğitim gördüğü Sandy Hook İlkokulu’na giderek 20’si çocuk 6’sı yetişkin toplam 26 insanın canına kıyan Adam Lanza’yı katliama iten nedenler araştırılmaya devam ediliyor. Basına yansıyan bilgilere göre Adam Lanza’nın annesi ile babasının üzerinde çok sayıda silahın kayıtlı olduğu öğrenildi. Yine Lanza’nın katliamdan birgün önce dört okul görevlisi ile tartıştığı da gelen bilgiler arasında.

Katliamdan iki gün önce Connecticut eyaletinin Danbury şehrine giden 20 yaşındaki Adam Lanza, tüfek almaya çalışır. Polis yetkililerin verdiği bilgiye göre dükkan sahibi Adam’a bunun mümkün olamayacağını söyler. Zira silah almak isteyen yetişkinlerin Connecticut eyaleti kanunlarına göre öncelikli olarak güvenlik soruşturmasından geçmesi gerekmektedir.

Danbury şehrinden 27 bin nüfuslu kaldığı Newtown’a gelen Adam Lanza, polisin verdiği bilgiye göre perşembe günü de okul görevlileri ile tartışır. Eyalet polisi yaptığı basın toplantısında, katilam ile iligli çok önemli bir delile ulaşıldığını, olay üzerindeki soru işaretlerin bir bir kaldırılmaya çalıştıklarını söyledi. Katliam yaptığı okulun dört çalışanı ile perşembe günü henüz nedeni tam olarak bilinmeyen bir sebep yüzünden Adam’ın tartıştığı bilgisini veren eyalet polisi şefi Paul Vance, bu olayın kanlı baskının gerekçesi olabileceği üzerinde durduklarını kaydetti.

Polis, cuma sabahı önce annesini öldüren Adam’ın, daha sonra evdeki validesinin üzerine kayıtlı dört silahı alarak katliamı yapacağı okula gittiğini kaydetti. Annesinin arabası ile olay yerine gelen Adam, polisin ifadesi ile içeri girdikten sonra iki anaokul sınıfında ateş etmeye başlar. Üzerindeki üç tabanca ile katliam yapan Adam, kurbanlarına yakın mesafeden ateş eder. Yaşları 5 ila 10 arasında değişen 20 çocuğu öldüren Adam Lanza, buarada okul müdürü ve diğer 5 okul görevlisinin de canına kıyar. Adam daha sonra silahını kendine doğrultarak kanlı baskının son can veren kişisi olur.

600 öğrencinin kayıtlı olduğu Sandy Hook İlkokulu’nda Amerikan tarihinin en kanlı ikinci okul baskınına imza atan Adam Lanza’nın annesi ile babasının da dört yıl önce boşandığı öğrenildi. Katliamda kullandığı tüm silahların Adam’ın annesinin üzerine kayıtlı olduğunu belirten polis yetkilileri, olay yerinde arabada bulunan askeri otomatik tüfek ile birlikte 4 adet silahın bulunduğu bilgisini verdi. Henüz doğrulanmayan bir bilgiye göre ise Adam ve annesi Nancy Lanza’nın kaldığı evde iki adet ruhsatlı tabanca daha bulundu. Bu silahların ise Adam’ın babası Peter Lanza’ya ait olduğu belirtildi.

Polis, cuma akşamı Newton sakinlerinin kiliseye akın ederek dua ettiğine dikkat çekerek, katliamda sağ kurtulan çocukların ebeveynleri ile burada görüştüklerini ve kendilerine anlattıkları korkunç olay ile ilgili detay topladıklarını söyledi. Polis çocukların psikolojisinin bozulmamasi için onların tanıklıklarını almada çok hassas davranıldığını da bildirdi.

Okul idarecilerinden Dr. Janet Robinson, tüm ölen çocuk ve yetişkinlerin cesetlerinin iki sınıfta bulunduğunu söyledi. Robinson, ‘‘Bugün birçok çocuğun yaşıyor olmasını çok cesur ve sorumlu hareket eden öğretmenlere borçuluyuz’’ dedi.

Adam’ın New Jersey’de yaşayan ağabeyi Ryan Lanza (24) polise verdiği ifade de kardeşi ile iki yıldır görüşmediğini ve psikolojik sorunları olduğunu söyledi. Diğer yandan bir dönem arkadaşı olan ancak uzun zamandır görüşemediklerini belirten Joshua Milas, Adam’ın bugüne kadar tanıdığı en zeki insan olduğunu ileri sürdü.