Diyarbakır’ın kuzey kesiminde bulunan Lice ilçesinde PKK’ya yönelik düzenlenen operasyonda 6 milyon kök hint keneviri ele geçirildi.

Lice, Kocaköy ve Hazro ilçelerine bağlı 39 köyde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından başlayan operasyon sürüyor. 7 bin kişilik güvenlik gülcü tarafından yürütülen operasyonda TSK, hem havadan hem karadan PKK’nın depo alanlarını ve finans kaynaklarını yerle bir ediyor. Operasyonlarda çok sayıda silah, mühimmat ve tonlarca patlayıcı ele geçirildi. Operasyonla ilgili Diyarbakır Valiliği'nce yapılan yazılı açıklamada şunlara yer verildi:

“23 Haziran 2016 tarihinde başlayan Bayrak-14 Şehit J.Tğm.Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu kapsamında, 25 Haziran 2016 tarihinde icra edilen arazi arama ve taraması esnasında; Lice ilçesi güneyinde bulunan Çitlibahçe, Dibekköy, Varlık, Hacıcemil, Dolunay, Güzdam, Çavundur ve Yolçatı köyleri (Bölücü Terör Örgüt mensuplarına ait sözde mezarlık çevresinde bulunan köyler) kırsalında; yaklaşık olarak 270 dönüm araziye ekili ve bakımları yapılmış vaziyette hasat yapıldığı zaman yaklaşık 120 ton kubar esrar elde edilebilecek ve piyasaya sürüldüğünde yaklaşık 1 milyar 530 milyon 679 bin TL maddi çıkar sağlanabilecek olan yaklaşık 6 milyon 14 bin 486 kök uyuşturucu madde yapımında kullanılan kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. Cumhuriyet başsavcılığının talimatı ile ele geçirilen kenevir bitkileri, İl Tarım Müdürlüğü'nden gelen yetkililer nezaretinde sökülmek ve sonrasında yakılmak suretiyle imha edilmiştir. Olay ile ilgili olarak 1 şüpheli gözaltına alınmış olup, diğer şüphelilerin kimlik tespit çalışmalarına devam edilmektedir.”
Cihan