Devlet Bahçeli'nin MHP grup toplantısı konuşması 4 Haziran 2013

04 Haziran 2013 Salı 10:38

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuştu. Devlet Bahçeli MHP grup toplantısında sert açıklamalarda bulundu...

Devlet Bahçeli'nin MHP grup toplantısı konuşması 4 Haziran 2013
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli MHP grup toplantısında konuştu. MHP grup toplantısına katılan Devlet Bahçeli milletvekillerine seslendi. Devlet Bahçeli MHP grup toplantısı konuşmasında çok sert ifadeler kullandı.

Devlet Bahçeli'nin gündeminde Gezi Parkı protestoların vardı. Ülkenin büyük kısmına yayılan protesto gösterilerinin birikmiş öfke olduğunu ifade eden Devlet Bahçeli sağduyu çağrıları yaptı.

İşte Devlet Bahçeli'nin MHP grup toplantısı konuşmasından satır başları:

- Türkiye yaklaşık 1 haftadır Gezi Parkı merkezli olaylara kilitlenmiştir. Türkiye allak bullak olmuuştur. Şiddet baskı zulüm ve anlaşmazlıklar her yana yayılmıştır.

- Başbakan ve hükümeti yanan ateşe benzinle gitmiş, hiçbir tepkiyi kale almamıştır. Sağduyunun rehberliği arka plana itilmiştir. Yaşananlar alarm vericidir. Gündeme gelen hadiseler, ilişkiler, restleşmeler kontrolsüz gidişatı çığrından çıkartmaktadır.

- Başbakan Erdoğan her alanda birlikteliği sabote etmektedir. Başbakan'ın her sözü olay olmakta her beyanı memnuniyetsizlik yaratmaktadır. Başbakan başına buyruk ve ölçüsüzdür, kirli kinli kaba ve keskindir. Herkesle itilaf içindedir. Ben milletin hizmetkarıyım dedikçe otoriterliğini arttırmaktadır. Başbakan sert yöntemlerle iyice abanmıştır. Başbakan ve hükümetinin oynamöadık tahriş etmedik bir şey bırakmamışlardır.

- Son vakalar 10 yıllık iktidarın kenarda bıraktığı kesimin taşması ve taşkınlık gösterisinden ibarettir. Vahim durum AKP 'nin benimsediği yozlaşmış siyasetin ürünüdür. Başbakan'ın balkon konuşmaları ertesi gün bizzat kendisi tarafından çiğnenmiştir.

- 10 buçuk yıldır aklına eseni yapan Başbakan'dır. Küçümsemeyi azarlamayı ve ötekileştirmöeyi marifet sayan Başbakan'dır. Güvenliği yere seren yine Başbakan'dır. Türkiye 'nin 10 buçuk yıldır Erdoğan ve hükümetinden çekmediği kalmamıştır.

- Bunlara karşılık partimiz tarafından dile getirilen iyi niyetli ihtarlar muhatap görmemiştir. Ne kadar diretsek de AKP bozuk sicilinin izinden gitmeyi tercih etmiştir. Başbakan ve partisi milletimizin kardeşlik bağlarını yıpratan tavrını sürdürmüş ve ayrımcılığı körüklemiştir. Geçmişin acılarını kaşıyarak nifak mevzileri açmış, inanç istismarından medet umarak Türkiye 'nin ahengini heba etmeye kalkışmıştır.

- AKP 'nin dayatmaları milli ruh ve kimliğe darbeler vurmuştur. İktidar bunalımlardan istifade etmiştir. Düne kadar bilinçli bir şekilde huzursuzluk üretmiştir. Taksim'de yaşanan ve ülkemizin geneline yayılan protestoların diğerlerinden farklı bir özellik gösterdiği gerçektir. AKP bu kez köşeye sıkışmıştır.

- Taksim'de başlayan gösteriler farklı yönleriyle ele alınmalı ve gerçekler derinlemesine analiz edilmelidir. Taksim geriliminin merkezi Başbakan'ın kuru inadı ve benden başkası haksızdır tavrınadır. Taksim'de yeşilliği kapatmak ve Gezi Parkı 'nı gezilemez hasle getirmek olayları tetiklemiştir. Başbakan yine gerginliğin kendisine yarayacağını sanmıştır ancak yanıldığını sonradan anlaıştır. 

- Başbakan Erdoğan mahkemenin kararını sorgulamıştır. Taksim'de AKM'yi yıkarak opera binası yapacaklarını söylemiştir. Başbakan heralde BOP eşbaşkanı sıfatının yanına tenor sıfatını da yakıştıracaktır. Başbakan AKM'den ne istemektedir? Yoksa isminin başındaki Atatürk ismi mi rahatsız etmiştir?

- Anıtkabir de hedef midir? Türkiye 'nin her tarafında AVM açarken Taksim'e AVM'nin temelini kazmanın ne manası ve ne gereği vardır? Gezi Parkı 'nın suyu mu çıkmıştır? Başbakan'ın birilerine verdiği söz vardır. Bunu da ne pahasına olursa olsun hayata geçirme konusunda kararlı olduğu ortaya çıkmıştır.

- AKP hükümeti saldırdıkça kalabalıklar artmış ve yurt sathına yayılmıştır. Orantısız saldırıları ve yürekleri burkan şiddet tablosunu telin ettiğimizi de söylemek istiyorum. Polise biber gazı ve tazyikli su ile saldırı emri verenler hakkında hukuki işilem yapılmasını bekliyorum.

- Dikkatimizi çeken bir konu da Başbakan'ın ihanet sürecini birlikte götürdüğü kimselerin Taksim'de bulunması ve İmralı canisinin posterlerinin olması, PKK paçavralarının da olmasıdır. Samimi ve duyarlı bir şekilde Gezi Parkı 'na sahip çıkan vatandaşlarımızla bölücü militanları aynı kefeye koymak mümkün değildir.

- Türkiye 'yi anarşiye sokmak için uğraşanların arkasında kim vardır? Başbakan ve hükümeti ile neyin pazarlığı yapılmaktadır? Türkiye nereye götürülmek istenmektedir? MHP 'nin bölücülerle isminin yanyana anılması bile alçaklık ve müfteriliktir. 

- Parti olarak Taksim olaylarının kenarında köşesinde olmamız mümklün değildir. Biz yangından mal kaçırmak için karanlıktan faydsalanarak heybesini doldurma çapsızlığında olmadık olmayacağız. Netiz tutarlıyız özgüven içindeyiz ve sapasağlam bir şekilde ilkelerimiz neyi gertektiriyorsa onun peşindeyiz. Biz Türkiye sevdalısı, Türk milleti aşığı milliyetçi Ülkücü hareketiz.

CHP 'YE ELEŞTİRİ

- Taksim'de neden MHP yok diyenlere, kafaları bulandırmaya çalışanlara kapımız kapalıdır. Biz vatan mücadelesi verirken ağaç gölgesine yatanlar acaba neredeydi? AKP PKK BDP ve İmralı canisinin süreç ihanetine karşı onurlu duruş gösterirken şimdi bizi hedef gösterenler ne yapıyorlardı? Bugünlerde ortalığı karıştırmak için diş bileyen ana muhalefet partisi süreç sırasında neredeydi? Başbakan'a kredi verirken nerede bulunuyordu?

- Bizim için AKP 'nin devrileceği tek yer sandıktı. Biz Bursa'dan İzmir'den Adana'dan ayağa kalktık. Şimdi de Erzurum'dan ayağa kalkacağız. Biz Başbakan'a yaptıklarının hesabını sorarız. Yapılanların hesabını iktidardan sormak için yemin ettik.

- Doğrudur, Başbakan diktatörlüğe kaymaktadır. Doğrudur, AKP Nazileri aratmayacak şekilde gaz odaları kurmaktadır. Doğrudur, Başbakan Türk milletini bölmeye odaklanmıştır. Ne olursa olsun, gaz altında kalınsa da gaza gelinmemelidir. Başbakan aklını başına almalıdır. Tepkileri küçümsememeli, 3-5 çapulcu sözlerinin şuursuzluğundan vazgeçmelidir.

- Sayın Başbakan sen kimsin ve kimi tehdit ediyorsun_ Kendi partinin belediye başkanı gibi itirazları bir kaşık suda boğma niyetinde misi? Bindirilmiş kıtalarını nerede konuşlandırdır? Tunus'un devrik lideri gibi Türkiye 'den kaçtığın gün ülkenin iç savaşa sürüklenmesini mi sitiyorsun? 

- Muhafazakar demokrat siyaseti kötürüm kalmıştır. Başbakan'ın politikaları iflas etmiştir. Başbakan'ın ipe sapa gelmez konuşmalarından seçmeni de rahatsızdır. Cumhurbaşkanı Gül de Başbakan'a demokrasi dersi vermiştir. 

- Başbakan Erdoğan, dışarda ve içerde el avuşturan akbabalar mutlu olmadan sağduyu göstermelidir. Son 10 yıldır teslim ola ola başka teslim alanı kalmamıştır. Yeterince düşmanlık yaşamış Türk milletinin yeni bir felaketle karşılaşmasına engel olmalıyız.

- Taksim'den Tahrir çıkarma niyeti ile yabancı istihbaratların ekmeğine yağ sürerek hiçbir şey elde edemeyiz. 

- Taksim Gezi Parkı 'ndaki gelişmelerin ikinci boyutu yılların birikmiş tepkisidir. Başbakan'ın tahrik edici üslubu olayları rayından çıkarmıştır. Kürtajdan tiyatrocularla itişmeye kadar her mesele toplumu yaralamıştır. Süreç ihanetine muhalif duranları kandan geçinmekle suçlaması bardağı taşırmıştır. Taksim'den tüm yurda yayılan olayların vahim bir duruma gelmiştir.

- Tencere tavalar çalınmış, ışıklar yakıp söndürülerek tepki gösterilmiştir. Başbakan 'Tencere tava hep aynı hava' sözüyle ise resmen dalga geçmiştir. Biz de diyoruz ki Tencere dibin kara seninki herkesten kara...

- Başbakan Erdoğan'ın yurt dışına gitmesi ise basiretsizliktir. Türkiye kritik bir eşiktedir. Türkiye tarihi bir virajdadır. Ya yangını hep birlikte söndüreceğiz ya da birlikte yanacağız. Sağduyunun kaybolması daha vahim sonuçlar doğuracaktır. Burada en önemli görev Cumhurbaşkanı, Başbakan ve hükümetine düşmektedir.

- "Başbakan'ı yedirmeyiz" kampanyası başlatan sanal delikanlılar Başbakan'ın kendisini yiyip bitirdiğini görmelidir. Başbakan Erdoğan kuru sıkı atmaktan vazgeçmelidir. Medya artık haberleri tarafsız vermelidir. Türk milleti seri kanlı hareket etmelidir. Türkiye 'yi Tunus'a Mısır'a Libya'ya ve Suriye'ye çevirmek isteyenlere fırsat verilmemelidir.

- Başbakan ve hükümeti bundan sonra çözüm sürecinden bahsedemeyecektir. 63'lüklerin büyük kısmı Başbakan'ı eleştirmiş, PKK da fırsattan yararlanıp yine saldırıp bir askeri yaralamıştır. Devlet ve milleti karşı karşıya getirme hevesinde olan hiçbir siyasetçinin ömrü uzun olmamıştır.

- Sayın Başbakan Türkiye 'ye hemen dönmelisin, görevinin başına dönmelisin ve Taksim olaylarını sakinleştirmelisin. Öcalan'a gösterdiğin sevgi ve ilginin bir kısmını sana karşı çıkanlara göstermekten çekinmemelisin.

- Temeli atılan 3. köprü ile İstanbul'un trafik yükü azaltılacaktır. Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yok. Ama 3. köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verildiğini açıklaması özellikle Alevi kardeşlerimiz tarafından tepkiyle karşılanmöıştır. 3. köprünün daha başında tepkilerle karşılanması önemli bir sorundur. AKP hükümetinin Yavuz'un ismini tercih ederek köprüye vermesi maksatlı bir adımdır. 1. köprüye Cumhuriyet'i, 2. köprüye Osmanlı'yı sembolize eden isimler verilmişken, 3. köprüye de Selçuklu'nun hatırasını yaşatarak Alparslan isminin verilmesi uygun olacaktır.

- AKP 'nin amacı mezhep eksenli mesaj vermektir. Alevi inancına mensup kardeşlerimizi dışlama ve incitme pahasına yapılan tercihler kardeşliğimizi sakatlayacaktır.

- Ne kadar görmezden gelsek de Anadolu'daki Müslüman Türklerin Alevi Sünni olarak ayrılmasının sebebşi Osmanlı Safevi devleti arasındaki çekişmenin sonucudur. Her tarihi hadiseyi dönemin şartlarında ele almak lazımdır. 5 asır önce yaşananları bugüne taşıyarak tarihten husumet çıkarmak doğru değildir. Bizim için Yavuz Sultan Selim imparatorluğun büyümesinde sonsuz katkıları olan bir değerimizdir. Şah İsmail de bizim için saygıdeğer ve yeri dolmayacak bir hünkarımızdır. 500 yıl önce Çaldıran'da dökülen kan Türk'ün Türkmen'in kanıdır. Biz ne Yavuz'dan ne de İsmail'den vazgeçeriz. Yavuz ne kadar Türk ise İsmail'in de o kadar Türk olduğunu kabulleniriz.

Yorum Gönder

@name x