CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya demiryolu tartışmalarını meclise taşıdı! Ulaştırma Bakanı'na 5 soru

10 Eylül 2020 Perşembe 20:39

Trabzon, Gümüşhane, Erzincan demiryolu hattının Erzurum,Rize güzergahına kaydırılması şoku sürüyor. Bu gerçekten siyaset kurumuna olan güveni bir kez daha sorgulamaya verilen sözleri gözden geçirmeye yol açtı. Üzüntü verici gelişmeyi takip etmeye devam ediyoruz. Konu ile alakalı aşağıdaki gelişmeleri sizlere arz ediyoruz.

CHP Trabzon milletvekili Ahmet Kaya demiryolu tartışmalarını meclise taşıdı! Ulaştırma Bakanı'na 5 soru

 CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’da süren demiryolu tartışmalarını meclise taşıdı. Erzincan – Trabzon demiryolu hattının Rize’ye kaydırılacağı iddiaları sonrası tartışmalar devam ediyor. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya konuyu meclis gündemine taşıdı. “İşin peşini bırakmayacağım” diyen Kaya, “Verilen sözler yalan mıydı?” ifadelerini kullandı.

Kaya ayrıca  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na 5 soru sundu.

İşte Kaya’nın açıklamaları ve soruları:

KAYA: “İDDİALAR DOĞRU MU?”

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı’yla ilgili iddiaları soru önergesiyle Meclis’e taşıdı. Kaya, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinin son durumu nedir? Bu projenin Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru mudur? Erzincan- Trabzon demiryolu hattının Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru ise bu değişikliğin sebebi ve gerekçesi nedir? Ve arkasında kim vardır?” diye sordu.

Trabzon’un bir asırdır beklediği Erzincan – Trabzon Demiryolu hattının Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı haberlerine AKP hükümeti kanadından net bir açıklama gelmedi. CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Trabzon’un en merak edilen konusu haline gelen Erzincan-Trabzon Demiryolu Hattı Projesi’ni TBMM’ye taşıdı. Demiryolu hattı projesinin akıbetini soran Kaya, şunları söyledi:

“HAYIRLI OLSUN, MÜJDE” SÖZLERİNİZ YALAN MIYDI?

“Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 15 Eylül 1924’te Trabzon ziyaretinde söylediği; “Trabzon’umuzu az zamanda dâhile demir yoluyla birleştirmek nuhbei amalimdir” sözlerinin üzerinden 96 yıl geçti. Trabzon şehri bir asırdır demiryolunu bekliyordu. Önceki Başbakanlarımızdan Sn. Binali Yıldırım, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sn. Adil Karaismailoğlu, AKP Trabzon Milletvekilleri, önceki Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve AKP Trabzon İl Başkanı Sn. Haydar Revi açıklamalar yaptılar. Yaptıkları açıklamalarda “Erzincan – Trabzon” demiryolu hattı ile ilgili güzergâh tartışmalarının artık son bulduğunu ve hattın Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon olarak kesinleştiğini, haritasının dahi çizildiğini müjdelediler. Hayırlı olmasını temennilerini defaatle kamuoyuyla paylaştılar. Bu sözler yalan mıydı?”

İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM

“Günlerdir Erzincan-Trabzon Demiryolunun başka bir yere kaydırıldığı iddialarını konuşuyoruz fakat asıl konuşması gerekenler, bu iddialara cevap vermesi gerekenler Trabzon’a ve Gümüşhane’ye demiryolu sözü veren AKP’liler nedense susuyor, sesleri solukları çıkmıyor, bu hayra alamet değil! Trabzon için büyük öneme sahip olan bu demiryolu projesi sorunu çözülene kadar bu işin peşini bırakmayacağım. 2018’de milletvekili seçildiğim ilk gün söylediğim bir şey vardı. “Türkiye’nin her bölgesinde var olan demiryolunun Doğu Karadeniz bölgemize ve Trabzon’umuza gelmesi için ne gerekiyorsa yapacağım.” Bu sözümün arkasındayım. Trabzon’un 4 bakanı ve milletvekilleri bu işi az sahiplense, bu meseleyi hep birlikte ve kolaylıkla çözeriz. Trabzon’a demiryolunun gelmesi demek, şehirlerarası taşımacılığın ucuzlaması, Trabzon’a gelen ürünlerin çok daha ucuza mal edilmesi demektir. Trabzon’un en önemli eksiklerinden biri demiryoludur.”

KAYA, ULAŞTIRMA BAKANINA SORDU

Kaya’nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle, TBMM Başkanlığı’na sunduğu sorular ise şöyle:

1- Erzincan-Kelkit-Gümüşhane-Torul-Maçka-Trabzon Demiryolu Hattı Projesinin son durumu nedir? Bu projenin Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru mudur?

2- Erzincan- Trabzon demiryolu hattının Rize’nin İyidere İlçesine kaydırıldığı iddiaları doğru ise bu değişikliğin sebebi ve gerekçesi nedir?

3- Erzincan- Trabzon demiryolu hattı başka bir ile kaydırılmış ise, AKP’li siyasetçiler ve siz Sayın Bakan, Trabzonlu ve Gümüşhaneli vatandaşlarımıza Erzincan-Trabzon demiryolu hattı konusunda “hayırlı olsun” ve “müjde” sözlerini neden ve neye göre verdiniz?

4- 2013 yılında Trabzon Çamburnu’nda yapılması planlanan lojistik merkezi de daha sonra başka bir ile kaydırılmıştı. Erzincan- Trabzon demiryolunun başka bir ile kaydırıldığı iddiaları doğru ise; Trabzon’a yapılan projelerin başka illere kaydırılması Trabzon’a karşı yapılmış büyük bir haksızlık değil midir? Bu haksızlıkların arkasında kim vardır?

5- Trabzon Büyükşehir Belediyesi konuya ilişkin olarak kurum görüşü bildirmiş midir? Bildirmiş ise kurum görüşü nedir?

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x