JANDARMA ARTIK İÇİŞLERİNE BAĞLI

10 Mart 2015 Salı 12:26

Meclis'te görüşülen "İç Güvenlik Paketi" kapsamında Jandarma teşkilatının İçişleri Bakanlığı'na bağlayan madde kabul edildi.

JANDARMA ARTIK İÇİŞLERİNE BAĞLI

 "İç Güvenlik Paketi"nde 5 madde daha kabul edildi.  Kabul edilen maddelere göre Jandarma teşkilatı İçişleri Bakanlığı’na bağlandı. General seviyesi haricindeki jandarma komutanların atamalarını vali yapacak.

 
TBMM Genel Kurulu'nda, 'İç Güvenlik Paketi' olarak bilinen, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu, Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu, Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın 5 maddesi daha kabul edilerek 52. maddeye gelindi.
 
Kabul edilen maddelerle Jandarma’nın sivilleştirilmesi kapsamında illerdeki jandarma alay komutanları doğrudan il komutanı sıfatıyla valiye bağlandı. Vali, o ildeki jandarma personelinin sicil amiri oldu. Jandarma personelinin görevden alma işlemleri İçişleri Bakanlığı’na devredilmiş oldu.
 
Jandarma, personel kaynağını yine TSK’dan karşılamaya devam edecek. Muhalefet vekilleri, 51. madde ile jandarmanın sivilleşmek yerine siyasallaşacağını savunurken, jandarmanın belli bir süre sonra iktidarın hükmetmesiyle zabıta konumuna indirgeneceği endişesini taşıdıklarını vurguladı.
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x