Ahmet Türk hükümetten veto yedi

23 Ocak 2013 Çarşamba 10:01

İmralı’da terörist başı Abdullah Öcalan ile görüşen Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’ün bu hafta yapılması planlanan ikinci görüşme için hükümetten veto yediği iddia edildi.

Ahmet Türk hükümetten veto yedi
 İmralı ile sürdürülen yeni süreçte BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk’ün bu hafta terörist başı Abdullah Öcalan ile görüşmesi bekleniyordu. Ancak Ahmet Türk’ün hükümetten veto yediği için İmralı’ya gitmesine izin verilmediği ileri sürüldü.

Ahmet Türk yerine başka bir ismin İmralı’ya giderek terörist başı ile görüşebileceği kaydedildi.

BAKANLIKTAN İZİN ÇIKMADI

Ahmet Türk’ün Paris’te öldürülen 3 PKK’lı kadının cenaze töreninde söylediği sözler ve devam eden hava operasyonları nedeniyle Başbakan Erdoğan’ı eleştirmesinin hükümetten veto yemesinde etkili olduğu iddia edildi. Bugün gerçekleşmesi planlanan İmralı görüşmesine Adalet Bakanlığı’ndan izin çıkmadığı bildirildi.

BAŞBAKAN AHMET TÜRK’Ü ELEŞTİRMİŞTİ

Başbakan Erdoğan AK Parti haftalık grup toplantısında bu rahatsızlığını şöyle dile getirdi: “Bize gelip konuşuyorlar, ‘gelin’ diyoruz, kendilerini adaya gönderiyoruz. Samimiyetle söylüyorum, biz buradan gönderiyoruz. Sen oradan döndükten sonra zehir zemberek açıklama yaparsan olmaz. Seni oraya gönderen Başbakan için Kürt kardeşlerime ‘Bu Başbakan bomba yağdırıyor’ dersen bu olmaz” ifadelerini kullanmıştı.

AHMET TÜRK’TEN YANIT GECİKMEDİ

Ahmet Türk ise Başbakan Erdoğan’a verdiği yanıtta “Bir yerde barış arayışları olurken diğer tarafta bombaları yağdırması toplumda bir güvensizliğin gelişmesine neden. 50 uçakla, hiçbir şey yokken oraya gitmek farklı olarak algılanıyor toplumda. Bunu barış sürecinin güvensizliğini arttıracak bir davranış olarak nitelendirdim. Bu konuda da düşüncelerimi açıkladım” dedi.

Yorum Gönder

@name x