Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hepiniz bir araya gelseniz zaten bir tane Türkiye etmezsiniz

14 Ekim 2019 Pazartesi 13:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arap Birliği'nin harekat ile ilgili açıklamalarına "Sizin topunuz bir araya gelseniz zaten bir tane Türkiye etmezsiniz" diyerek tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hepiniz bir araya gelseniz zaten bir tane Türkiye etmezsiniz

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazete, televizyon ve ajansların genel yayın yönetmenleriyle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde basına kapalı toplantıda bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hepiniz bir araya gelseniz zaten bir tane Türkiye etmezsiniz


"Öfkeyle kalkan zararla oturur"

Öfkeyle kalkan zararla oturur. 'Öfke değil sabır diyeceğiz' ki inşallah zafere ulaşalım. Sayın Trump'la bu süre içerisinde birkaç görüşmemiz oldu. Malum ayın 13'ü için bir randevulaşmamız oldu. Washington'da bir araya gelme durumumuz söz konusu. Aynı şekilde Dışişleri ve Savunma bakanlarımızın görüşmeleri var. Hazine ve Maliye Bakanımızın görüşmeleri var.

"Siz vermezseniz dünyada bu silahları temin edeceğimiz yerler bitmedi"
Tabii bu ekonomik yaptırım, vesaire gibi ifadeler kullanılıyor ama doğrusu ben bu konularda da bu ifadeleri bu sürecin biraz nükteleri olarak görmek istiyorum. Çünkü, bugün Almanya Şansölyesi'ne de söyledim. Dedim ki 'NATO'da ortak olduğunuz stratejik ortaklarınıza karşı bu tür ekonomik yaptırım vesaire, 'Ben silah göndermeyeceğim.' gibi yaklaşımlarınızı bana izah eder misiniz? dedim. Bu ne anlama geliyor?

Dün Dışişleri Bakanınız parlamentoda böyle bir açıklama yaptı. Biz o zaman NATO'da nasıl ortağız? Siz bize silahı bedava vermiyorsunuz. Paramızla veriyorsunuz. Peki, bulunduğumuz noktada NATO'yu korumaya gelince, bu koruma işlemini nasıl yapacağız? Şunu da söyleyeyim. Siz vermezseniz dünyada bu silahları temin edeceğimiz yerler bitmedi. Patriotlar verilmedi, biz de S-400 aldık. Yıllarca İHA'yı vermediler. İHA'yı yaptık. SİHA'yı vermediler SİHA'yı yapıyoruz. Şimdi SİHA'nın bir kademe daha ilerisini test ediyoruz, o da olacak. Kötü komşular bizi ev sahibi yaptı.

"Öyle veya böyle F-35'in muadili dünyada uçak üreten yerler yok mu? Var"
Şunu bir defa bilin, biz çalışıyoruz, koşturuyoruz. Yüzde 20 idi savunma sanayisinde göreve geldiğimizde yerli ve millilik, şimdi yüzde 70. Hele hele böyle acil durumlarda ise çok daha farklı versiyonlar var.

F-35'lerin parçalarının gövdeye ait çok önemli ait parçasını biz Türkiye'de üretiyoruz. Offset kapsamında burada yapıyoruz. Burada yapıldığı halde bunlar böyle bir karar alıyor. Bu tabii diğer ülkelere verecekleri uçakları ister istemez geciktirecektir. Öyle veya böyle F-35'in muadili dünyada uçak üreten yerler yok mu? Var. Oralardan bize teklifler gelmeye başladı. 'Onlar vermezse biz veririz'. diyorlar. Açıklamaları da yapmaya başladılar. Mesele güçlü olmak mesele dik durmak.

"Sayın Putin'le atılması gereken adımları da beraber atıyoruz"
Avrupa bu mesajı aldı. Bayağı da sıkıntıları var. Mesaja en ciddi cevabı da Boyko verdi. Boyko'nun verdiği cevap 'Türkiye bize Brüksel'den daha yakın' dedi. 'Komşumuz' dedi. Dolayısıyla Avrupa Birliği bu konuşmalarına dikkat etmesi lazım' dedi. Bulgaristan Başbakanı. Herhalde bu önemli bir şey. Diğer soru Rusya'yla ilgili. Putin şu ana kadar takındığı tavırlar özellikle tabii Astana Süreci ve Birinci Soçi Mutabakatı ondan sonra Ankara-Tahran, tekrar döndük Soçi, sonra Ankara, şimdi önümüzde Tahran var.

Bütün bu çalışmalarımızı başarılı bir şekilde yürüttük. Başarılı şekilde de yürütüyoruz. Bütün talimatlara Rusya'da uyulması hassasiyetini görüyorum. Bu noktada biz 24 saat içerisinde Sayın Putin'le herhangi bir sıkıntı olduğu anda görüşmelerimizi yapıyoruz. Atılması gereken adımları da beraber atıyoruz. Gerek Dışişleri, Savunma bakanlarımızın birbirleriyle görüşmeleri, gerek istihbaratımızın birbirleriyle görüşmeleri gayet uyumlu şekilde devam ediyor. Burada herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.

"PYD'nin DEAŞ'lı tutukluların kaçtığını açıklaması bir dezenformasyondur"
PYD'nin 785 DEAŞ'lı tutuklunun kaçtığını açıklaması bir dezenformasyondur. Bunu yapmak suretiyle şu anda Amerika'yı tahrik etmek istiyor veya Batı'yı tahrik etmek istiyor. Çünkü, İngiltere'yle konuştuğumda, yani Boris aynı şeyi söylüyor. Merkel ile konuşuyorum aynı şeyi söylüyor. 'Peki, bu DEAŞ'lıları falan ne yapacaksın?' falan gibi ifadeler kullanılıyor. Biz bu noktada, bu karar açıklandığı anda -ki bunun cevabını verecek olan bize Amerika'dır- derse ki 'Tamam biz teslim ediyoruz.' teslim ediyoruz dediği anda biz gerekli tedbiri alır ve bunu yaparız.

"Suriye'yle sınırı olmayanlar Suriye'ye müdahale etmeye çalışmıyor mu?"
Fransa, burada çok garip. Yani öyle garip açıklamalar yapıyor ki bu kadar tecrübesiz, siyasetten bu kadar uzak. Yani, yanına biraz şöyle deneyimli, tecrübelerini birilerini al da öyle konuş, yok. Kendisine zaten söyledim bir keresinde, 'Ruanda'nın hesabını kim verecek?' dedim. Öbür tarafta Cezayir'in hesabını kim verecek? Senin geçmişin bu tür karanlık bir tarihe sahipsin. Bunun cevabını ver. Bizim geçmişimizde böyle bir şey yok. Bak şimdi, daha yeni Fransa, yani kendinden çok çok uzaktaki Mali'ye müdahale ediyor. Peki, Mali'ye müdahale ederken şimdi bu mücadeleyi Mali'de yapmazsak veya müdahaleyi yapmazsak Marsilya'da mücadele etmek zorunda kalırız.' diyor.

Marsilya nerede, Mali nerede? Böyle bir devlet başkanı olur mu? Daha da önemlisi Mali'yle kendisi sınır değil. Şu anda Suriye'yle sınırı olmayanlar Suriye'ye müdahale etmeye çalışmıyor mu? Bunu kendisi, Sayın Trump söylüyor. Kilometresi doğru mu bilmiyorum da '9 bin kilometre uzaklıktayız.' diyor. 'Bizim orada ne işimiz var.' diyor. Bu güzel de bunun gerisini de getir işte. Ama gerisi gelmiyor. Ben tabii daha uzak olduklarını biliyorum da... Böyle bir durum var ve Fransa'dan Mali'ye füze atsan oraya düşmez. Ha belki nükleer başlıklı olsa düşebilir de ama füze oraya düşmez. Böyle bir durumda bakıyorsunuz, Mali'ye girmeyi kendine hak olarak kabul edebiliyor. Böyle bir durum söz konusu.

"7 binden fazla kişiyi, yabancı savaşçı olarak gözaltına aldık"
Tabii bizim yaptığımız güvenlik operasyonları, bunu yapıyoruz. İki, yabancı bir defa teröristler var ve biz bunlardan da çok ciddi sayıda deport ettik. Bunları da gönderdik. Bir başka adım, özellikle uluslararası koalisyon. Bunlardan destek istedik. 'Gelin' dedik bir uluslararası donörler toplantısı yapalım ve bu güvenli bölgeyi de biz inşa edelim, ihya edelim ve bu insanları çadırlardan kurtaralım.

İlk etapta konteynırları düşünmüyoruz da çadırlarda yaşayanları oralardan kurtaralım. Ama karşımızda ya bunlar güzel de hadi adımı atalım. Mesela, Birleşmiş Milletler'de (BM) her birine kitapçıklar verdim bunları anlatan. Olumlu bir cevap yok ve örgüte, çok ciddi bunlardan finans akıyor. Bütün kaynak orası. Ayrıca zaten Deyrizor ve o civardaki petrolü de ağırlıklı olarak şu anda PYD/YPG bunlar alıyor, kısmen DEAŞ alıyor hatta daha ileri gideceğim bunları da rejime satıyorlar. Böyle de bir durumları var.

Böyle bir kaynak akışı da söz konusu. Önemli bir adım da tabii biz 7 binden fazla kişiyi, yabancı savaşçı olarak gözaltına aldık ve bunların ciddi bir kısmını da geldikleri ülkelere gönderdik. Bunlarla birlikte bu attığımız adımlar da ne yazık ki karşılığını bulmuyor. 70 binden fazla kişinin ülkeye girişini yasakladık bu şekilde. 4 binden fazla kişi tutuklandı ve özellikle de bütün bunlar Fırat Kalkanı Harekatı ve Musul'daki operasyonlar dışında yaptıklarımız. Bu kadar kararlı olarak işin üzerine gidiyoruz, gitmeye de devam edeceğiz.

"Sivil halka saldırma noktasında hep acımasızca yaptılar"
Sivil halka saldırma noktasında, bunların biliyorsunuz ta Afrin, El Bab, Cerablus, o dönemde de ne yazık ki bunları hep acımasızca yaptılar. Bütün bu adımları atmanın sebebi aslında tahriktir. Yani bir yerde bizi tuzağa düşürmektir. Çünkü bunlar terör örgütü. Terör örgütünün yapacağı iş nedir? Dünyaya karşı bir devleti tuzağa düşürmek suretiyle uluslararası camiada bizi adeta günahkar kılmak. Böyle bir adımı atmak istiyorlar ve bu adımı attılar, tabii tutmadı.

Aynı şeyi şimdi burada yapıyorlar. Burada bunu yaparken de işte Muhammed Ali'nin 9 aylık öldürülmesi gibi, daha önce meşhur Aylan bebeğin maalesef kıyıya vuran cesedi gibi, bunlar bir tane iki tane on tane değil çok çok fazla. Ama bunun tabii aynı şekilde bu algıyı tersine çevirmek gerek sosyal medyayla gerekse sizler vasıtasıyla, yazılı görsel bunu yürütmemiz lazım. Bunu bu şekilde yapmamızın gereğine ben inanıyorum.

Habercilerin alanda yaşadıkları
Bazen böyle izlerken biz bile endişeye kapılıyoruz. Allah göstermesin nereden ne zaman, hangi arkadaşımıza bir... Çünkü Amerikan sniperları vermiş bunların eline. Sniperlarla buralardan, oralara ateş ediyorlar. İşleri bu noktada çok da zor değil. Bunları da bizim dünyaya tüm görsel medyamızla, sosyal medyamızla anlatmamız, göstermemiz, bu yayınları yapmamız lazım.

"Bütün mesele sivil ölümlere karşı çok daha hassas olmamız lazım"
Muhalefette arkadaşlar biliyorsunuz terör örgütünün desteklemiş olduğu partinin dışında, parlamentodaki diğer partilerin hepsi şu anda atılan bu adımı desteklediler, destekliyorlar. Yani tweetleriyle şu ana kadar dediğim gibi o partinin dışındakiler hepsi desteklerini devam ettiriyorlar. Burada bütün mesele sivil ölümlere karşı çok daha hassas olmamız lazım. Çok daha dikkatli olmamız lazım. Bu konuda gerek savunma bakanımız, gerekse genel kurmay başkanımız ve kuvvet komutanlarımız bu hassasiyet içerisinde askerimizin davrandığını görüyoruz. Bu hassasiyetimizi de sonuna kadar korumaya devam edeceğiz. Bundan taviz vermemiz mümkün değildir. Zira bizim inancımızda da buna yer yok.

Kadına, çocuğa asla böyle bir şey yapamazsınız. Bizim dinimiz bunu emrediyor. Bunu yapanlar dinden nasibini almamış olanlardır. Ama gerçekten İslam'dan nasibini alanlar böyle bir şey yapamaz. Ben buna özellikle inanıyorum. Şu anda biz askerimize bu istikamette başta savunma bakanımız olmak üzere talimatları veriyoruz. Bu istikamette de yolumuza devam ediyoruz.

"Tamamıyla bir hadsizliktir, haddini bilmemektir"
Bunu çok açık ve net söylüyorum; tamamıyla bir hadsizliktir, haddini bilmemektir. Gerek Cumhurbaşkanı yardımcım olarak Fuat Bey'in bir cevabı var, gerekse parti sözcümün bu konuda sabahleyin zaten bir cevabı oldu. Şu an itibarıyla dünyada Kuzey Kıbrıs'ın devlet olarak mücadelesini bizden başka veren var mı? Yok. Bizden başka mücadelesini veren olmadığı halde öyle bir yere doğru savruluyor ki, biraz sabırla yeri geldiğinde arkadaşlarım gerekeni söylediler ama tabii bizlerden de gereken muameleyi de, cevabı da alacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'ne kalkıp da böyle bir tavırda bulunamaz. 

Çünkü orayı şu anda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak biz kabul ediyoruz. Bizden başka Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diye bir ifadeyi kullanan var mı dünyada? Yok. Ne diyorlar? Kıbrıs diyorlar. Sadece biz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti diyoruz. Aşağıya da Güney Kıbrıs Rum Yönetimi diyoruz. Biz neyin mücadelesini veriyoruz, kendisi neyin mücadelesini veriyor? İnanıyorum ki Kuzey Kıbrıs'taki soydaşlarımız ona da gereken dersi en kısa zamanda verecektir.

"Bu alan temizlendikten sonra bu işe nokta konulabilir"
Tamamıyla adeta teröre karşı verilen bir mücadeleyle burada 32 kilometre derinlikte, bir de 444 kilometre batıdan doğuya bir alan. Bu alan temizlendikten sonra bu işe nokta konulabilir. Ama önce bu alanı bir defa temizlememiz lazım. Çünkü matematik bir olay olsa iki kere iki dört dersiniz, bitirirsiniz ama böyle bir şey değil. Bunun zamanlaması diye bir şey de olmaz, ancak yol haritası olur. Bu yol haritası da 32 kilometre derinlik, 444 kilometre de Batı'dan Doğu'ya çarptık mı bir alan meydana geliyor.

Temizlensin ki biz de şu anda çadırlarda olan tüm Suriyelileri, yani oraların gerçek sahiplerini evlerine gönderelim. Onlar evlerine gittiğinde, onların tüm lojistik noktada da desteklerini biz sağlamaya çalışırız. Bu gün böyle teröristlerin yanında duran Batılı dostlar, silah yardımı yapanlar, kendilerinin hepsine söyledim. Para verseler de, vermeseler de herhalde şöyle vefakar, cefakar bazı donörler çıkar biz onlarla beraber oralarda Cerablus'ta olduğu gibi, El-bab'ta olduğu gibi adımları atarız. Onları da topraklarına yerleştiririz.

"Şu anda terör örgütü çok ciddi destekler alıyor"
Olay şu, terör örgütünü ciddi manada palazlandırdılar. Sayın Obama döneminde, terör örgütü bu kadar güçlü değildi. Ama şu anda terör örgütü çok ciddi destekler alıyor. Rakam veriyorum, 30 bin tır, araç, gereç, mühimmat ne ararsan var. Bu tırların dışında da 4 bin kargo uçakla gelen var. Enteresan olan bir şey daha var, burada 23, 24 de üssü var. Bu üs tabii tam mükellef bir üs değil ama adı üs. Buralardan istifade ediyorlar. Tüm bunlar o zaman yoktu, şimdi bunlar var. Terör örgütünü azdıran nedir? İşte budur, şımartan budur. Bütün bunlara rağmen, Sayın Trump'ın bugün bir açıklaması var, ne diyor, 'Buradan çekilin, 30 kilometrenin dışına çıkın. Çünkü bu güçlü hava kuvvetlerine sahip olan bir ülkeyle baş edemezsiniz.' Şimdi mesele bu.

Arap Birliği'ne tepki: Sizin topunuz bir araya gelseniz zaten bir tane Türkiye etmezsiniz
İnsanoğlu bir garip. Arap ligi malum, bir karar aldı. Filistin katılmadı. Şimdi sadece bir elçi göndermişler o da konuşmamış, aldığımız bilgi o. 3 tane ülke bu işe katılmadı, Katar, Somali, Libya. Libya da açıklamasını yaptı. Enteresan olan şey şu: Bu bölge, siz Arap Ligi'siniz. Şu anda Suriye bir Arap ülkesi mi? Bütün ırklara saygı duyarım, benim için önemli olan insan olması meselesidir ve yaratılanı, yaratandan ötürü severiz. Arap olsun, Kürt olsun bu böyledir. Fakat şu mantığa bakın, Suriye kahir ekseriyetiyle Arap mıdır? Arap'tır. Şu anda terörün estiği bölge Arapların ağırlıkta olduğu bölge midir? Ağırlıkta olduğu bölgedir. Biz şimdi burada bu teröristlerle mücadeleyi verirken biz kimleri burada kurtarıyoruz? Yerlerinden edilmiş olan Arapları kurtarıyoruz.

Rejim aslında YPG/PYD'yi de savunmuyor. Tam olumsuz onlara karşı açıklamaları var rejimin. Bütün bunlar ortada iken Arap Ligi kalkıyor hala Türkiye aleyhine oradan karar çıkartıyor. Şimdi bunlara ne denir? Sizin topunuz bir araya gelseniz zaten bir tane Türkiye etmezsiniz. Buna rağmen siz petrolünüzle konuşuyorsunuz, dolarınızla konuşuyorsunuz ve belli takıntılarınız var bu takıntılara dayalı olarak konuşuyorsunuz.

Ama Türkiye duruşu ile konuşuyor. 'Nereye ne kadar dolar verirsek oradan ne cevap alırız' siz buna bakıyorsunuz, bizim böyle bir derdimiz yok. Biz şu andaki duruşumuzla herhangi bir ülkeyi değil, mazlumların hakkını almak için bu mücadeleyi sürdürüyoruz. Suriye'nin topraklarında bizim gözümüz yok. Suriye'yi bölüp parçalamak isteyenlerin karşısında duruyoruz. Burada bu hesap var mı? Var. Şu anda çok açık net, bu söylediğim örgütlerin hesabı nedir? Tamamen, Fırat'ın doğusunda bir terör devletini kurmaktır. Biz de buna müsaade etmeyeceğiz.

"90 günde Münbiç'i teslim edeceklerdi"
Onlar buradan defolacaklar. Münbiç ile alakalı, bize 90 günde Münbiç'i teslim edeceklerdi. Burayı bize 90 günde bırakın teslim etmeyi ondan sonra sene devrettik ama gene bir şey olmadı. Bakın şimdi biz mecburen Münbiç'e de operasyon yapıyoruz ve Münbiç'i de gerçek sahiplerine yüzde 85'e - ne o yüzde 85, Arap ve oradaki aşiretler bize haberler gönderdiler: 'Bizi gelin kurtarın, topraklarımıza kavuşturun.' Bize hep şunu söylediler. Dediler ki; 'Böyle böyle' Yani biz Münbiç'i en kısa zamanda, 90 günde terk edeceğiz.' Ne oldu, terk etmediniz? Onun için bizim ne yaptığımız ortada. Cerablus'ta Türkiye mi var? El Bab’ta Türkiye mi var? Şu anda Afrin'de Türkiye mi var?

Değerli arkadaşlar, biz sadece oraların şu anda altyapılarını, okullarını, hastanelerini, yollarını yaparak kendilerine teslim ettik ve etmeye devam ediyoruz. Türkiye oralarda yok. Orada şimdi oraların gerçek sahipleri var. Sadece şunları istesek yeter. Türkiye’ye işgalci diyen terbiyesizlerin önce hadlerini bilmeleri lazım. Türkiye hiçbir yerde işgalci olmadı. Böyle bir şeyi de asla düşünmedi, düşünmez. Böyle bir şey aklımızın ucundan da geçmez. 

"Demografik yapıyla oynamaya kalksak Cerablus'ta, El Bab'ta, Afrin'de yapardık"
Demografik yapıyla eğer oynamaya kalksak önce işte Cerablus'ta bunu yapardık, önce bunu El Bab'ta yapardık, Afrin'de yapardık. İşte bugün gerçek sahipleri var orada. Ama bunu şu anda desteklediğiniz terör örgütü yapıyor. Mümbiç'te oradaki Arapları yerlerinden çıkartarak oraya geldi teröristleri yerleştirdi. Aynı şekilde yine Irak sınırına doğru olan bölgelerde yaptı. Elinde imkan olsa Haseki'de yapacak, Kamışlı'da yapacak ama elinde o fırsat olmadığı için oralarda yapamıyor. Biz onu da yıkacağız inşallah.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 11

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

***.özür dilerim küfürlü laflarımdan dolayı .fransa ile berabere kaldık birde yabancı gazeteler daeşten büzükleri acaip tutuşmuş-anasını kaybetmiş eşek sıpaları gibi ağlaşıyorlar --bu yazıları tüm bu cibiliyetsiz Allahsız ülkeler için yazdım-tekrar küfürlü laflarımdan dolayı en küçüğünüzden en yaşlınıza kadar hepinizden özürler dilerim.hayırlı geceler olsun

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**bu vakayı gelecekte tarih yazacak.ama yalaka ve salaklar yine kendi türkülerini söyleyecek.zira bu türküyü kendileri gibi sakat kafalılara yedirerek oylarını sabitlemeye çabalayacaklar .olsun**bu ülke demek ki kahraman çıkarabiliyor--inançlı-imanlı-ülkesinin geçmişinin süzgecinden gelmiş olarak**hiç unutmam sakat kafalılar.bir cumhur başkanı mutlaka ingilizce bilmeli diye alay etmişti-ulan bilenler bu ülkeye madik atanlar-el türkçe öğrendi tayyip usta sayebinde.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

öyle bir kiriz coğrafyasındayızki bir ülkenin taşını almak için bm.ve onun gibi sözü dikine takılmaz kurumlar içindeki 5 tane sidikli süper gerzeklerden olur almak gerikiyor ama onlar istediğinde istediği yeri işgal edebiliyorlar kimselerinde sesi çıkmıyor..ama ben iki tane lider tanırım birisi hayalimi süsleyen cennet mekan *abdulhamit han-ii ve bu günki ulu önderimiz(hormonsuz)recep tayyip erdoğan -iki saçma ülkeyi nasıl bir takdik ile elinde tutabildiyse işte gerçek ülke kahramanı budur

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**yap darbe -eyy benim askerlerim eyy benim gizli kriptom 1970 den beri bu günler için sizi besledim eyyy*fetöm**evet gazi kamalın cumhuriyetini!ismet inönü yıktı biz ikinci cumhuriyetiz dedi--sonra 15 temmuz 2016 ismetin ikinci cumhuriyetinin üzerinden onun koruduğu fetö ve asker mahluklar ayaklandı ama türk milleti alayının anasının amına koydu**gelecekte gerçek özgürlük bu milletin hakkı olacak--yaşasın ülkenin dik ve omurgalı tek lideri****(türkeş beyde buna dahildir)alın size liderler!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**türkiyemiz nezaman**sağ tandanslı-milliyetçi+muhafazakar-liberal partiler iktirada gelse-içimizdeki pentagon ve telaviv kırması paşa bile diyemeyeceğim mahluklara sahipleri===>yap darbe-erbakan geldi-yap darbe menderes rusya yanlısı oldu**yap darbe çoban sülü barajlar ve özgürlükler yanlısı**yap darbe==>erbakan anamızı sikecek arz-ı mevudu tek baltalayacak ve türk milletini tek uyaracak lider===>yap darbe**ama bu namussuzlar artık ordumuzda yok!bu konuda özgürüz ne zamana kadar*Allah bilir!?

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**tabiki daeş +abd+pkk türevlerinin suruyenin golan tepelereyle birleştire bileceği bu toprak parçası bizimle israilin komşuluğu tekrar 30 km yakınımızda olacak..türkiyenin başına -pejmurde-saçma salak-aptal bu milletin belli mahluklarınca iğrenç populist bir mikrop seçilirse-bu günki yaptıklarımızın hiiiç bir anlamı kalmayacak ve israil bizim komşumuz olacak**tekvin 20 bab-tevrat=>nil nehri ile fırat nehri arasını senin sulbuna verdik,**uyan türkiyeem-lider görünümlü peypayeleri asla seçme

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**ışıd(deaş)ı yanına alan pkk.lılar zaten ikiside bir daeş denen pisliği abd -clinton orospusu çıkartmıştı--sanırım pkk.daeşide yanına alıp **rusya ile kaderdaş olacak.bu kötü esas-fakat bizim sınırlarımızdan 30-35 km uzak olacak olan bu dinsiz marksist pkk-tehdit olarak bi halt yiyemeyecek**düşünün 50 yıl evvelki amaç buydu-ne ermenilere aitti bu bölge-nede kürtlere-bu bölge **arz-ı mevud içindi-ama sanırım bir 20 -30 yıl rahatız

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**fransayı durdurduğmuz maçta.fransızların kafası bacak aralarında standan ayrıldılar**tüm kafir avrupa ve abd hala kaos içinde-bu kaostan rusyanın nemalanacağını sanıyorum zira abd ile teröristler asla bir araya gelemezler-amma pkk-anaları belli olanların çocuğu olduğu için yüzüne sıçsan oohhh.ne güzel .der

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**observer devam ediyor-avrupa ve birliği orospu karı gibi ağlıyorlar.bu günki milli maçta gol sevincimizi ve **asker selamımızı bile göstermediler**kimki bu vakitten sonra avrupa onun işbirlikçilerinin lehinde ket kelime edenin ruhu kabz olmuş yalaka ve iğrinç bir mutandır***observer devam ediyor===>evleri saldırı altındayken gözaltı kamplarını bırakıp işgalciye karşı direnmeye giden kürt savaşçıları kim suçlayabilir ki?" dedi.**dünya ve avrupa ile içimizdeki felaket bebeleri şokta!!!

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**gerçek ulu önderimiz.kimseler ona yalakalık yaparak korkudan bile yazamıyor.elin gavuru buyurun*bbc ve observer ===>abd'deki center for global policy adlı düşünce kuruluşunun direktörü olan hassan hassan da observer için yazdığı makalede "gelecekteki tarihçiler bu operasyonla erdoğan'ın, bilinçli ya da bilinçsiz olarak, işi̇d'e ikinci defa yardım eli verdiğini yazabilir. i̇lki, 2014'te cihatçıların suriye'ye türkiye üzerinden girmesine izin vermesiydi" ifadelerini kullandı.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Tırak Kor 1 yıl önce yorumlandı

**buyrun**ulu önder erdoğan için kafirler ne diyor.bir zamanlar onların önünde titriyorduk ama hepsinin amına koyuyoruz.....the guardian*********simon tisdall, "diktatörce eğilimleri olan gaddar, milletçi ve popülist" olarak nitelediği cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan'ın 16 yıllık iktidarı boyunca kendisini tüm dünyaya karşı tek başına kafa tutan bir siyasetçi olarak gösterdiğini, fakat bu sefer gerçekten de tek başına kaldığını söyledi.**işte lider bu.görerek.bilerek.yanındaki yalaka yok

0 Kişi beğendi.