Demirtaş 3 aşamayı açıkladı

18 Nisan 2013 Perşembe 09:31

BDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş sürecin aşamalarını açıkladı.

Demirtaş 3 aşamayı açıkladı

Almanya'nın başkenti Berlin'de bir konferansa konuk olan BDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş basın toplantısı düzenledi.

Sözde çözüm sürecinin üç aşamalı olduğunu belirten Demirtaş "Üç aşamalı sürecin ilk aşamasının hazırlık devresindeyiz. Bunun için de Öcalan'ın geri çekilmesi için çağrı yapmasını bekliyoruz" dedi.

"Geleceğin Suriyesi'nde Kürt sorununun Çözümü için diyaloga, demokrasiye ve barışa bir katkı" BDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

DEMİRTAŞ: SÜREÇ ÜÇ AŞAMALI

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise Türkiye ve Kuzey Kürdistan'daki çözüm sürecine dair sorulara maruz kaldı. Sürecin üç aşamalı olduğuna dikkat çeken Demirtaş "İlk aşamanın hazırlık sürecindeyiz. Yani ilk sürecin başlaması için hazırlıkları yapıyoruz. Bu hazırlık yeterli düzeyde organize edilirse Öcalan'ın geri çekilmesi için çağrı yapmasını bekliyoruz. Aşamalar şöyle; geri çekilme; anayasal reform ve silahların bırakılarak normalleşme süreci."

ŞU ANDA ÇİFT TARAFLI ATEŞKES YAŞANIYOR

Şu anda iki taraflı ateşkes yaşandığını belirten BDP lideri "Sürecin en büyük sorunu güven sorunudur. Tarihi kökleri olan güvensizlikler var. Bunları aşmak kolay olmuyor. En azından sağlam pratik adımlarla çözüme gitmeye çalışıyoruz. Güvensizlikleri sözle değil, pratikte atımların atılmasını istiyoruz" dedi.

Bu üç süreçle de Kürt sorunu tamamen çözülmeyeceğini savunan Demirtaş "AKP hükümetiyle barış yapılacağına inanıyor musunuz?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi: "Bu hükümetle çözüm olacağına inanıyoruz. Çünkü çözüm dostla değil, kavga edilenle olur. Meyveler olgunlaştığında toplanması daha sonra işe yaramaz. Makul bir hızla süreç ilerliyor, bu kararlılık olduğu sürece de bir tehlike görülmüyor."

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x