GÜMÜŞHANE ARZULAR KABAKÖY BELDESİNE NEFES ALDIRACAK İŞTE SORUNUN ÇÖZÜMÜ!

09 Temmuz 2020 Perşembe 21:48

Gümüşhane Arzular Kabaköy ve Yetirmez köyü yayla tartışmalarına kayıtsız kalmayan Sabri Şenel, “İstanbul’da yaşayan birisi olarak bu konuda bir kaç söz etmeyi sosyal sorumluluğumuzun yanı sıra doğduğumuz topraklara saygımızın ve vefa göstermenin gereği sayıyoruz” diyor.

GÜMÜŞHANE ARZULAR KABAKÖY BELDESİNE NEFES ALDIRACAK İŞTE SORUNUN ÇÖZÜMÜ!

 Gümüşhane’nin en gözde dünün köy ve bugünün beldesi Arzular Kabaköy çimento fabrikasının çevresel etkileri ile boğuşuyor.

Yılın her mevsimi sanki hazan mevsimini yaşıyor. Şirin beldenin eski halini bilenler gördüklerine inanamıyorlar!

Fabrikanın şehir ekonomisine katkısı elbette gözardı edilemez. Lakin insan sağlığı bütün bu katkılardan çok daha önemlidir.

İnsanı yaşatma önceliği olmayan hiç bir eylem ve söylemin kıymeti yoktur. İnsanları tehdit eden hastalıklar akşamdan sabaha ortaya çıkmaz. Önemli olan hasta olma şartlarını ortadan kaldırmaktır.

CORONA musibetini yaşadığımız şu günlerde hastalığın kendini gösterdiği en önemli vücut organı ciğerleridir.

İşte kirli hava soluyan insanların bölgede hem bağışıklık sistemi zayıflıyor hem de kanser dahil başta bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Zaten insan sayısının süratle azaldığı bölgede çocukların körpe bedenleri potansiyel hastalık hedefi haline gelmemelidir.

Küçük bir tedbir beldeye nefes aldırır. Çoraklaşmaya yüz tutmuş Arzular Kabaköy beldesinde insanları nasıl sağlıklı yaşatabiliriz?

İşte bu konu yerel ve genel yöneticileri siyaset ve bürokrasi şehrin ortak aklının öncelikli acil gündeminde olmalıdır.

Bu soruna mutlaka birlikte çözüm bulmak zorundayız. Beldenin sakini ve İstanbul’da yaşayan birisi olarak bu konuda bir kaç söz etmeyi sosyal sorumluluğumuzun yanı sıra doğduğumuz topraklara saygımızın ve vefa göstermenin gereği sayıyoruz.

Gümüşhane bizler için doğduğumuz memleket sevgimizin filizlenip yeşerdiği doğal milli ve manevi değerler mektebidir.

Gümüşhane’de yönetici olmak iş ve istihdam sorunu dışında insanların karar süreçlerine pozitif katkısıyla yöneticilere avantaj sağlar.

Devlet ve millet bekasının öncelikli milli hassasiyetlerin donuklaşmış potansiyel adresidir. Bu vesile ile bir sorunu dillendirmek ve çözümüne katkı sunmayı şehrin yöneticilerinden bekliyoruz.

Gümüşhane ve belde kamuoyunun gündemine gelen Arzular Kabaköy ve Yetirmez köyü yayla tartışmaları insanları üzmeye devam ediyor.

Cumhuriyet öncesi ve sonrasından beri asırlardır mezkur köyler kışın köy merkezlerinde yazın yaylaya çıkar. Yaylaya çıkış ve inişler adeta yöresel bayramdır.

Arzular Kabaköy beldesi Dölek ve Yetirmez sakininin yaylalarda ve Yetirmez köyü içinde tapulu gayri menkulleri vardır.

Yetirmez köyü tüzel kişiliği üzerinden yaylalardan Arzular ve Kabaköy’ü tasfiye eylem ve söylemi insanları üzmüş kahretmiştir.

Komşu ve akrabamız bir kaç hane imtiyaz elde etmek için Arzular Kabaköy sakinlerinin hayvancılık tarım yapması engellenmek isteniyor.

Artık Kabaköy’de veya Arzularda çoban tutup yaylaya hayvan götürmek engellenmek isteniyor.

Adeta asırların zilyetlik ve yayla hakları sabote ediliyor. Bu konuda yargıya taşınmış birçok davalar var.

Bir yaylanın bir köy tüzel kişiliği bölgesinde olması o köye imtiyaz veya tasarruf hakkı verebilir mi?

Son yıllarda köyler boşalıp hayvancılık zayıflayınca yeni fuzuli imtiyaz arayışları baş ağrıtmaya başladı.

Belde sakinlerinin göçü beldeye ilgi yetersizliğini, yerel yöneticilerin hata kusur ve noksanı eklenince bu boşluktan istifade ederek dayatma başladı.

Arzular Kabaköy yaylalarından adeta sürgün edilmek isteniyor.

Halbuki o yaylalar Arzular Kabaköy beldesi ve Yetirmez köyünden bir kaç hanenin müşterek yaylasıdır.

Oldu bitti fiili durum birazda kaba kuvvet gösterisi ile fiili durum meydana getirilmek ve yaylamıza el konulmak isteniyor.

Konu ile alakalı her türlü tetkikin yapılması halinde gerçekler apaçık ortaya çıkacaktır.

Orada sadece bir kaç hanenin beyanı ile değil binlerce şahidi resmî belgesi kapı gibi kanıtları ile ortaya çıkar.

Beldenin tek hayvancılık adresi mezkur yaylarlardır.

Suni sorunun en kısa sürede çözülmesi teşvik ve hayvancılığın desteklenmesi zaruri hale gelmiştir.

Zira ülkenin üretime tarım ve hayvancılığa çok acil ihtiyacı vardır.

Çimento fabrikasının çevresel zararlı etkilerinden korunmanın potansiyel çözüm adresi Arzular Kabaköy yaylasıdır.

Orada hayat var. İnsanların temiz su, temiz hava, temiz toprakla buluşmasının engellerinin aşılması konusunda yetkililerden destek bekliyoruz.

Şehrin yetkililerini siyaset kurumunu sorunun çözümüne katkı sunmaya davet ediyoruz.

İlgi anlayış ve destek veren herkese teşekkür ediyoruz.

Gümüşhane’den üst düzeyde sorunun çözümüne yönelik güzel haberler alıyoruz.

Yayla haklarımıza katkı destek ve ilgi duyan görüş belirten hassasiyet gösteren herkese yürekten teşekkür ederiz.

SABRİ ŞENEL / 9.7.2020

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x

Toplam Yorum Sayısı 7

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Fatih ŞENEL 12 ay önce yorumlandı

Ele aldığın iki konu da çok kıymetli abi. Yüreğine sağlık. Yerel yöneticilerin konuya daha fazla müdahil olmasını arzu ediyoruz.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Rıfat Yıldız 12 ay önce yorumlandı

Köyde veya başka şehirlerde ikamet eden, coğrafyamızın ve köylülerimizin hoşluğundan yana gönüldaş olduğumuz herkese selam ve saygılar... Beldemizin problemlerini Sabri kardeşim çok güzel cümlelerle ifade etmiş bulunmaktadır.İlgililerin bu sese kulak vereceklerine inanıyorum. Hasasiyetinden dolayı kendilerine teşekkürü bir borç biliyorum. Beldemizin güzel insanlarının mutluluğunu, ve beldenin çevresine örnek teşkil ettiğini görmek mutluluk kaynağımız olacaktır. SAYGILARIMLA..

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Sabri Şenel 12 ay önce yorumlandı

Bu haberi oku: Çimento Fabrikası Önünde Basın Açıklaması - https://www.gumushane.gen.tr/v2/gumushane/cimento-fabrikasi-onunde-basin-aciklamasi-h9173.html

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Ertuğrul Taşcı 12 ay önce yorumlandı

Sabri Abiye öncekiler bu konu ile alakalı hassasiyetinden dolayi teşekkür ediyorum. Nerde bu köyün yeri geldiği zaman mangalda kül bırakmayan yel değirmenine kılıç sallayan Donkişot ları. Ben hayret ediyorum. Biz bu köye ne zaman sahip çıkacağız? Adamlar doğrudan meydan okuyup bu millete racon kesiyorlar. Her halde bundan sonra leri li elemanlar daha yüksek perdeden tehditler savurup koca bir köyü sindirdiklerini sanacaklar. Bu kadar cılız çıkan bu tepkilerden sonra adamlar haksızda değil. Fakat daha sesiz çoğunluk son laflarını söylemedi. Hukuk çerçevesinde bu mesele bir an önce hal edilmeli. Üç beş capulcuya papuc bırakacak değiliz. Herkese iyi geceler.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mevlüt Yakut 12 ay önce yorumlandı

Evet belki bu gün refaha kavuşanlar bu yaylanın değerini unutmuş olabilirler lakin dünya bu şekliyle dönmeye bilir sıkıntılı günler geldiginde herkes yeniden topraklarına döner varsa arazin eker bicer hayvancılık yapar gecinir gidersin insan 50 yıl sonrasını düşünmeli evlatlarına torunlarına geleceginide düşünmeli kilometrelerce yollardan sürüp geliyorsak bu topraklara geldiğimiz bu toprakların Vatan olduğunu ana yurdumuz olduğunu unutmamalıyız boşlaflarla birbirimize vesatlık hasetlik icinde olmadan en azından ortak paydalarımızda birliğimizi koruyup kollamalıyız yalan yalnış haberler yayarak kendi köylülerimizi düşman başkalarını dost görmemeliyiz dik duruşumuzu her zaman göstermeliyiz hazineye ait arazileri her vatandaş parasını ödeyerek satın alabilir. talan edemez talan edenlerin bir degeri yoktur zaten ufak sularda fırtına peşinde omanlar bir gün hesap verecektir günü geldiğinde daha dün Yayla bizimdir bizim kalacak diyenler o günleri coktan unutmuşa benzer ama onları tarihte Kabaköylüde affetmeyecektir.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Mustafa Duman 12 ay önce yorumlandı

Çok kıymetli kardeşim, öncelikle konuya ilişkin duyarlılığınıza teşekkür ediyorum. Bu beldede yaşayan herkesin aynı duyarlılığı göstermesini umut ediyorum. Bir ata sözü diyorki, Gidilmeyen yollarda dikenler biter. Yerimize yurdumuza sahip çıkmalıyız.

0 Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

SABİL YAKUT 12 ay önce yorumlandı

Nekadar güzel ifade ettin eline diline sağlık buyayla hepimizin hepberaber sahip cikmaliyiz büyüklerimizin oyoyaylaları nezorlukla aldığını cokiyibilmeliyiz

0 Kişi beğendi.