İNTERNET'TEKİ BİLGİ KİRLİLİĞİ HAD SAFHADA!

06 Eylül 2018 Perşembe 19:44

Başlangıçta hayatımızı kolaylaştıracağı sanılan internet'in geldiği durum hiç de iç açıcı değil.

İNTERNET'TEKİ BİLGİ KİRLİLİĞİ HAD SAFHADA!
Mutlaka size de ulaşmıştır. Bismil'de bir PKK mezarlığı bulunduğunu iddia eden, uyduruk resim ve hamasi bir metinle Türkiye Cumhuriyeti'nin kendi hudutları içindeki bir mezarlığı bulamayacak kadar aciz gösterildiği bir mail vardır. Yıllardır resmi makamlarca yalanlanır ama bu yalanlamayı her nedense kimse mail mail dolaştırma gayreti içine girmez. Ama uyduruk metin ve resim, her ne hikmetse özünde bölücü terör örgütlerinin amacına hizmet etmesine rağmen, özellikle de içindeki hamasi söylemden dolayı, bu vatanı kurtarmak isteyen 'milli hassasiyete sahip' kişilerce yayılır durur...

Asıl amacı Mescid-i Aksa'nın mülkünün Yahudilere ait olduğunu yaymayı amaçlayan ama İslami bir hassasiyetle kaleme alınmış, oldukça 'İslami kaygılar içeren' bir mail de mutlaka kutunuza uğramıştır..

Ya da bir şirket ya da ismi hedef alan ve gayet bilimsel içerikli metinler ihtiva eden 'bilgilendirici ve uyarıcı' bir metin, posta kutunuza mutlaka düşmüştür. Buna benzer yüzlerce sinsi kontra terör metni mail mail dolaşmaya devam ediyor...

Çünkü internet malesef kontrolsüz bir bilgi çöplüğü…

Kimisi rakibi karalamak için kullanıyor, kimisi eğlence olsun diye yazıyor.

Sansasyonel içerikli elektronik postaların son kurbanları ise Prof. Dr. Turan Karadeniz ve Danone. Prof. Karadeniz , “İnternet özgürlüğü hayatımı kararttı” diyerek bu olaya isyan ediyor.

İşte, Turan Karadeniz imzalı Danone’yi kötüleyen bir elektronik postanın öyküsü ve gerçekler.

İnternetin gelişmesiyle birlikte, alternatif bilgi kaynakları da arttı. Birçok kaynaktan bilgi alan okuyucu internette yaptığı araştırmayla aldığı enformasyonun doğruluğunu araştırma şansını yakaladı. Ancak her teknolojinin iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da vardı. Bilgi çöplüğüne dönen internet zaman zaman kötü niyetli kişilerin rahatlıkla kullanabileceği bir mecra oldu. Kimisi eğlenmek için, kimisi rakip firmayı karalamak için, kimisi gündem yaratmak için elektronik postalar hazırlayarak yanlış bilgilendirmeler yaptı. Birçok kişinin posta kutusuna, çeşitli firmalarla ilgili dehşet verici postalar düşmüştü. Bunlardan biri de Danone firmasıyla ilgili bir mesajdı.

Sabancı güvencesiyle Türkiye pazarına giren ve daha sonra ‘kötü’ emellerini gerçekleştirmek için Sabancı’dan ayrılan Danone, Türk çocuklarının büyümesini engelliyor, zeka seviyelerini düşüyordu. Bu tezler üzerine kurulu olan elektronik posta inandırıcı olması için de Prof. Dr. Turan Karadeniz’in imzasıyla dolaşıyordu. Elbette ki irtibat numaraları da verilmişti mailin altında. Meraklı okuyucular Prof. Dr. Turan Karadeniz ismini araştırınca mailde verilen irtibat bilgilerinin doğru olduğunu, Turan Karadeniz’in gerçekten de Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde çalıştığını görünce içeriğin inandırıcılığı daha da arttı. Ama kimse Prof. Dr. Turan Karadeniz’e bunu sormayı düşünmedi! Hatta Danone yetkilileri bile…

Prof. Dr. Turan Karadeniz’e bir mektup gönderen Danone Türkiye yetkilileri, “Ülkemizde, toplumumuzun daha sağlıklı beslenmesine ve daha sağlıklı nesiller yetişmesine katkıda bulunma misyonu ile faaliyet gösteren bir kurum olarak, tamamen hayal ürünü olan bu karalayıcı yazıyı kınıyoruz.” diyerek kurumları hakkında bilgi vermişler. Ancak öncesinde Turan Karadeniz’i arayıp bilgi alma gereğini hissetmeyen konunun muhatapları, açıklama yapmakla yetinmişler.

Prof. Dr. Turan Karadeniz: “İnternet özgürlüğü hayatımı kararttı”

Bu tarz elektronik postaları dikkate almamamıza rağmen, sıkça gelen bu postadaki bilgileri Turan Karadeniz’e sormaya karar verdik. 11 Nisan’da konuyla ilgili elektronik postayla ilişkisi olup olmadığını sorduğumuz Prof. Dr. Turan Karadeniz, yurt dışında olduğu için mailimize 17 Nisan’da cevap verdi; “Benim dışımda gelişip, tamamen başkalarına ait olan bir yazıdan dolayı bu konunun içine çekilmeme bir anlam verememekteyim. Danone ürünleri ile ilgili olarak herhangi bir araştırma yapmadığım gibi, araştırma yapanlarla da hiçbir temasım olmadı. Kanaatimce, internette dolaşan Danone ürünleri ile ilgili bilgiler şirketler arası haksız rekabetten doğan birer karalama yazısı olabilir. Dolayısıyla, ülkemizde yatırım yapan, binlerce insana iş imkanı sağlayan ve uluslar arası bir marka olan Danone ürünlerinin en az diğer muadil ürünler kadar güvenilir olduğu şüphesizdir. Zira, gıdalar ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun olarak üretilmekte, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı bu ürünleri sürekli denetlemektedir. Dolayısıyla, Danone ürünlerini de diğer ürünler gibi hiçbir endişe duymadan tüketebiliriz.”

Telefonda görüştüğümüz Prof. Dr. Turan Karadeniz, Karadeniz Üniversitesi Ordu Ziraat Fakültesi’nde görev yapıyor. 5 aydır, bu maille ilgili başının ağrıdığını söyleyen Karadeniz, ilk önce Danone firmasından bir kınama mektubu aldığını daha sonra gerçeklerin ortaya çıkmasıyla olayın tatlıya bağlandığını belirtti.

Ancak Karadeniz’in başını ağrıtan konu, her gün gelen yüzlerce mail ve telefonlar. Günde yüzlerce mail aldığını belirten Turan Karadeniz, her maili cevapladığını belirtiyor. Prof. Karadeniz, bugüne kadar 3 bine yakın maile cevap vermiş. Fakültenin internet sitesinde telefonlarını yazılı olduğu için günde yüzlerce telefona cevap vermek zorunda kalan Karadeniz, “Bu konuyla bir ilgim yok. İnternet özgürlüğü hayatımı kararttı.” diyor.

İŞTE BİLİM ADAMININ ADI KULLANILARAK YAYINLAN İFTİRA METNİ

Konu : FW: Cok onemli lutfen okuyup fw ediniz.! lutfen okuyup fw ediniz.!

DANONE

Danone markasını Türkiye'de bilmeyen yok. Sabancı holding ortaklığı ile sağladığı güven ıle danone Türkiye'ye gırmıs oldu. Bugün sabancı ile ortaklıklarının
bitmiş olmasına rağmen çoğu insan sabancı holding ile ortak olduğunu zannederekbu ürünleri almakta. Peki fransızlara ait olan danone Türkiye'de neden bu kadar çok çocuklar üzerine ürün çıkartmakta ve ucuza satmakta... hiç düşündünüz mü?

Danonenin Türkiye için üretilen ürünlerinin içerisine çocukların zihinsel ve bedensel gelişimini etkileyecek madde katılıyor ve şu an daninolar sadece 2 ve 12 yaş arası çocuklara yedirilmekte. Yani tam gelişim zamanında. Gelecek nesillerimizin zeki olmasını engellemek için şimdiden yoğun çaba içerisinde oldukları anlasılmata ve tüm pazarlama şirketleri şu an danone ile anlaşmalı kapı kapı dolaşıp piyasa fiyatının altında urunlerını satmaktadırlar.

Ayrıca şirketlere ve dağıtım elemanlarına çok iyi ücret ödenerek daha fazla surum yapılmakta, daha fazla insana ulaşmaktadır. lütfen danone urunlerinı kullanmayalım ve çevremizde çocuklarına danino yedirenleri de uyaralım. Dıger taraftan, coca cola'nın gelirlerinin yarısının israil ordusuna gideceği geçen sene CNN Türk'te coca cola Türkiye genel müdürü tarafından canlı yayında açıklanmıstı. Bu arada israil ordusuna gelirlerinin yarısını yollayan diğer markalar da katıldı;nestle, tımberland, nescafe gibi büyük markalar.carrefour ve tansaş da (fransız şirketi olarak) Gelirlerini bu zulüm ordusuna bağışlamaktalar. Bu konuda bizler duyarlı olabiliriz ama bu yetmiyor. Marka düşkünü bir gençlik olduğu sürece bu firmaların Türkiye'de ekmeklerine yağ sürülecektir.lütfen uyanalım ve uyaralım.

Prof.Dr.Turan
KARADENİZ Karadeniz Teknik
Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri
Bölüm Başkanı Ordu

********

DANONE'NİN BİLİM ADAMINA GÖNDERDİĞİ AÇIKLAMA


Sn. Turan Karadeniz

İstanbul, 19.10.2005

Sayın Karadeniz,

Bu mektubu, bir internet sitesinde yayınlanan şirketimiz ile ilgili yazıya müdahil olmanız sebebiyle kaleme alıyoruz.

Ülkemizde, toplumumuzun daha sağlıklı beslenmesine ve daha sağlıklı
nesiller yetişmesine katkıda bulunma misyonu ile faaliyet gösteren bir
kurum olarak, tamamen hayal ürünü olan bu karalayıcı yazıyı kınıyoruz.

Sizi şirketimiz hakkında bilgilendirmek isteriz. Misyonumuzu, gerek dünyanın lider sütlü ürünler şirketi olarak, en ileri kalite standartlarında donanımlı ultra hijyenik tesislerimizde ürettiğimiz sağlıklı,saf,katkısız gıda ürünlerimizle, gerek sosyal sorumluluk projelerimizle, gerekse süt sanayi ve tarıma sağladığımız değerli teknolojik yatırımlarla istikrarlı biçimde yerine getirmekteyiz. 6 il/ilçedeki fabrikalarımız, 16.000 çiftçi ve 1000 tedarikçiyi kapsayan yaygın tedarikçi ağımız ile elele yürüttüğümüz “toplam kalite prensiplerimiz” çerçevesinde bugüne kadar ülkemize yaptığımız yatırım
miktarı 250 milyon Euro’yu aşmıştır.

Kınadığımız yazıda bahsi geçen Danino ürünümüz, sadece Türkiye’de değil dünyada lider taze sütlü çocuk ürünü olup, Türkiye’deki “büyüme formülü”, dünyadaki tecrübelerimizin yanısıra, T.C. Sağlık Bakanlığı, Hacettepe Üniversitesi ve konularında uzman birçok doktorun uzmanlığına başvurularak, çocuklarımızın sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla başarıyla geliştirilmiştir.

Diğer yandan sosyal sorumluluğumuzu yerine getirmek amacıyla, 4 önemli projeyi uzun-dönemli olarak yürütmekteyiz. “Danino Sağlıklı Büyüme Ekibi” ile çocuklarımızı sağlıklı gelişme konusunda bilgilendirmekte, “T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Danone Küçükler Futbol Kupası” ile spora, “Gülümseyen Gelecek Ana Sınıfları” ile eğitime katkıda bulunmaktayız. “Gülümseyen Gelecek Ana Sınıfları” projemiz sayesinde 2005 yılında 250 anasınıfını 12.500 çocuğumuza kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu sene kurulan “Danone Enstitüsü” ise, Türkiye’de beslenme alanındaki bilimsel ve akademik çalışmalara destek vermekte olup, özellikle 'Çocuk Beslenmesi' konusunda Türkiye'de, Çocuk Doktorları Derneği, beslenme uzmanları, üniversiteler ile beslenme üzerine çeşitli çalışmalar ve araştırmalar yapacağı bir platform oluşturmayı hedeflemektedir.

Danone ürünlerimiz ile ilgili her türlü öneri ve taleplerinizi, 0800 211
20 15 no’lu Ücretsiz Mutlu Tüketici Hattı’mızı arayarak, ya da
mutlutuketici@danone.com adresine e-posta göndererek, bizimle
paylaşmanızdan her zaman memnuniyet duyacağımızı ifade eder, size ve
ailenize sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Saygılarımızla,
Danone Türkiye

PROF. KARADENİZ'İN DANONE'YE GÖNDERDİĞİ AÇIKLAMA

Sayın Danone Tüketicileri,

Benim dışımda gelişip, tamamen başkalarına ait olan bir yazıdan dolayı bu konunun içine çekilmeme bir anlam verememekteyim. Danone ürünleri ile ilgili olarak herhangi bir araştırma yapmadığım gibi, araştırma yapanlarla da hiçbir temasım olmadı. Kanaatimce, internette dolaşan Danone ürünleri ile ilgili bilgiler şirketler arası haksız rekabetten doğan birer karalama yazısı olabilir. Dolayısıyla, ülkemizde yatırım yapan, binlerce insana iş imkanı sağlayan ve uluslar arası bir marka olan Danone ürünlerinin en az diğer muadil ürünler kadar güvenilir olduğu şüphesizdir. Zira, gıdalar ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun olarak üretilmekte, Sağlık Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı bu ürünleri
sürekli denetlemektedir. Dolayısıyla, Danone ürünlerini de diğer ürünler gibi hiçbir endişe duymadan tüketebiliriz.

Saygılarımla,
Prof.Dr.Turan KARADENİZ
Yorum Gönder

@name x