Selahattin Demirtaş’tan bomba Kandil iddiaları

07 Mart 2013 Perşembe 14:10

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kandil görüşmesiyle ilgili oldukça çarpıcı iddialar ortaya attı. İşte Selahattin Demirtaş’tan bomba Kandil iddiaları…

Selahattin Demirtaş'tan bomba Kandil iddiaları

 Terörist başı Abdullah Öcalan’ın Kandil’e yazdığı mektupları bizzat götüren heyette bulunan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş Kandil görüşmesiyle ilgili çarpıcı iddialarda bulundu. Kandil yolundayken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kandil’i bombalamaya başladığını ifade eden Selahattin Demirtaş, bombardımanın devam etmesi üzerine Ankara’yı arayıp operasyonun kesilmesini istediklerini iddia etti.

Selahattin Demirtaş bunun bir tuzak olduğunu ima ederek bombalamayla hedefin kendilerinin değil Kandil'deki KCK yöneticilerinin olduğunu iddia etti.

Akşam gazetesine konuşan Selahattin Demirtaş Kandil görüşmesi ile ilgili şunları anlattı:

Türkiye'de havalimanındayken, Kandil'in bombalandığını duyduk. Erbil temsilciliğimize sorduk; doğruladı. Kısa bir açıklama yaptık ve 'Bu koşullarda çalışmaları yürütmemiz zor' dedik. Kuzey Irak'a indiğimizde bombalama devam ediyordu. Bu sırada Kandil haber gönderip, 'Heyetin güvenliği için görüşmeyi iptal ettik' dedi. Bu gelişme üzerine Kuzey Irak'tan Ankara'yı aradık. Hükümet'e ulaşamadık ama haber gönderip bombalamanın durmasını istedik. Bu koşullarda görüşme yapmamızın mümkün olmadığını söyledik.

HEDEF KANDİL Mİ?

Bombalama durduktan saatler sonra Kandil, görüşmeyi yeniden kabul etti. Bir gün sonra da görüşme gerçekleşti. Dağa gittiğimizde, bombalanan yerlerin bizim Kandil ile buluşacağımız muhtemel alanlar olduğunu söylediler. Hedef biz değildik. Çünkü bizim henüz Süleymaniye'de olduğumuz biliniyordu. Bu durumda insanın aklına, 'Acaba bizimle buluşmaya gelecek üst düzey KCK yöneticileri imha mı edilmek istendi' sorusu geliyor. Kandil'dekiler de böyle yorumladı.

ÖCALAN'A DESTEK

Kandil, gelişmeleri çok dikkatli izliyor. Hem kaygılı hem de güvensizler. Bu güvensizliğin nasıl aşılacağı konusunda ise çok fazla fikir sahibi değiller. Ama tümüyle Öcalan'ın arkasındalar. 'Ateşkes', 'geri çekilme', 'silahsızlanma' gibi konularda doğrudan temas isteniyor. Bunu birebir bize de söylediler. Kandil'in Öcalan'ın mektubuna yanıtı önümüzdeki hafta gelecek. Ama kesin tarih henüz belli değil. BDP'den bir heyet gidip alacak ve İmralı'ya götürecek. İmralı'ya gidişimiz Hükümet'in takdirine bağlı. Artık Öcalan'la Kandil arasında birebir görüşme aşamasına geçilmelidir. Kandil bu konuda, 'İmralı ile aramızda doğrudan bir temas olmazsa, örgütü ikna etmekte zorlanırız' dedi

REHİNELERİ HABUR'A BİZ GETİRECEĞİZ

PKK'nın elindeki kişiler en geç haftaya çarşamba günü bırakılmış olacak. Bu konudaki teknik hazırlıklarımız ve temaslarımız sürüyor. Onları Habur'a kadar getirip teslim edeceğiz. Ondan sonrası devletin işi. Habur'a kadar gelişte güvenlik konusunda Kürdistan Federe Bölgesi'nden destek istedik.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x